Fotoğraf Düzenlerken Kullanmanız Gereken 5 Düzenleme Aracı

1
1
0
0
0
Sosyal ağlarda paylaştığımız fotoğrafları bu düzenleme araçlarını kullanarak çok daha fazla ilgi çekici hale getirebiliriz.
Hemen hemen hepimiz çektiğimiz fotoğrafları sosyal ağlarda paylaşmadan önce bazı programlar kullanarak düzenliyoruz. Fakat çoğumuz ne yaptığımızı bilmeden, rastgele hangisi gözümüze hoş gelirseo şekilde yapıyoruz. Tabii bazı durumlarda güzelim fotoğrafı farklı bir boyuta geçiriyoruz ve bu yaptığımızın farkında bile olmuyoruz. Bu yazımızda, kullandığımız bu programlarda genel olarak kullanmamız gereken düzenleyicilerden bahsedeceğiz. Bu düzenleyicileri de Adobe Photoshop Express uygulaması üzerinden anlatacağız.
 

 Kesme:


Kalabalık bir ortamda fotoğraf çekildiğinizi düşünün. Fotoğraftaki önemli kişi sizsiniz fakat arkanızda on farklı insan var. Diğer rahatsız edici objeleri aymıyorum bile. Böyle bir durumda çoğu kişinin kullanmaya alışık olduğu fakat zaman zaman gereksiz görünen bir düzenleme aracı olan kesme özelliğini kullanmalısınız.
Genellikle çok kullanılmayan bu özellik aslında çektiğiniz fotoğrafın etkisini arttırarak, verimli bir ürün ortaya koyar.


 

 Keskinleştirmek ( Netleştirmek ):


İnternette sık sık geziniyorsanız eğer çok fazla bulanık fotoğraflarla karşılaşıyorsunuz demektir. Çoğu kişinin aldırış etmediği hatta profesiyonel olmayan bir çok fotoğrafçının yapmış olduğu bu genel hatayı düzeltmek, aslında fotoğrafını gerçekten iyi bir noktaya getirebilir.
Fotoğrafınız için ne kadar gerekli ise o kadar ayarlamanızı tavsiye edebileceğimiz netleştirme diğer adıyla keskinleştirme (Sharpen) kesinlikle bulanık fotoğrafına uygulamanız gereken bir düzenleme aracı.


 

 Kırmızı Göz Giderme:
Hali hazırda bir çok telefonun kendi düzenleme araçları içerisinde de bulunan ve genel sorulardan bir tanesi olan  kırmızı göz sorununu Adobe Photoshop Express ile rahatlıkla çözebilirsiniz.
Hem evcil hayvanlardaki hem de insalardaki kırmızı göz sorununu çözen uygulama, otomatik olarak kırmızı gözü tespit edip sorunu ortadan kaldırabiliyor.


 

 Lekeleri ortadan kaldırmak:


Ergenlik döneminde ortaya çıkan ve yüzümüzün görüntüsünü mahveden sivilceler ve diğer lekeleri eğer fotoğraflarda görmek istemiyorsanız çoğu uygulamada bulunan bu özelliği kullanmanız gerekebilir.
Photoshop uygulamasında kolayca kullanabileceğiniz bu özellik, yarabandı simgesi ile gösterilmiş. Yara bandına tıkladıktan sonra düzenlemek istediğiniz alana dokunuyorsunuz ve sorun ortadan kalkmış oluyor.


 

 Karanlık:


Profesyonel ya da profesyonel olmayan hemen hemen her fotoğrafçının başlarının belası bir sorun olarak karşımıza çıkan ışık sorunu, düzenleme uygulamaları sayesinde rahatlıkla giderilebiiliyor. Hiçbir şeyi göremediğimiz karanlık çekimleri bir anda aydınlatabilen uygulamalardan bir tanesi olan Adobe Photoshop Express’te bu işte yeterince başarılı gibi gözüküyor.


 
 Adobe Photoshop Express
 


Kaynak: Mashable
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0