HTC ve Somera Türkiye Selfie Araştırması Yaptı

0
0
0
0
0
Hollywood starlarının oscar töreninde hızına hız kattığı selfie çılgınlığı günümüzde ciddi bir hastalık haline geldi. ''Son nefesini vermek üzere olan dedemle selfie keyfi'' gibi örneklerin de bu çılgınlıkta yer aldığını düşünürsek olayın ne boyutlara geldiğini tahmin etmek pek de zor değil.
Hollywood starlarının oscar töreninde hızına hız kattığı selfie çılgınlığı günümüzde ciddi bir hastalık haline geldi. ''Son nefesini vermek üzere olan dedemle selfie keyfi'' gibi örneklerin de bu çılgınlıkta yer aldığını düşünürsek olayın ne boyutlara geldiğini tahmin etmek pek de zor değil.

Bu konuyla ilgili olarak HTC ve Somera, kolları sıvayıp Türkiye Selfie Araştırması yaptı. HTC’nin Türkiye Ülke Müdürü Canan Taşar ve Serdar Kuzuoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda ‘’selfie stilisti’’ olarak tanınan Alexis Knox da onur konuğu olarak yerini aldı. Yapılan araştırmaya 7 bölgeden tüm iller dahil edildi. Sosyal medyada ortalama 70 bin selfie etiketi tarandı ve içlerinden araştırmaya uygun 3500 tanesi Somera analistleri tarafından incelendi. İşte yapılan analizlere göre öne çıkan sonuçlar:

- Selfie’lerin yüzde 49’unda erkekler, yüzde 38’inde kadınlar, yüzde 13’ünde ise hem kadın hem de erkekler aynı karede yer alıyor. Erkekler ise son üç ayda kadınlara göre yüzde 11 daha çok selfie çekmiş.

- Selfie’lerin genel olarak iç mekânlarda çekildiği, çekenlerin de güler yüzlü ve iyi giyimli olduğu görüldü.

- Birlikte çekilen selfie’ler içinde en çok arkadaşlarla olanlar paylaşıldı.

- Toplu selfie’lerin yüzde 48’i arkadaşlarla çekilirken, yüzde 26’sı sevgiliyle, yüzde 23 ise aileyle çekildi.

- Toplam selfie’ler içinde sevgiliyle çekilen selfie’ler yüzde 3’te kalırken, sevgiliyle en çok selfie paylaşan bölge yüzde 5 ile Marmara Bölgesi, sevgiliyle en az selfie paylaşan bölge ise yüzde 1 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

- Selfie’lerin yüzde 96’sında herhangi bir manzara yok, ancak yüzde 4’ünün bir manzara önünde olduğu görüldü. En fazla manzaralı selfie paylaşan bölge ise Karadeniz oldu.

- Erkeklerin yüzde 8’i manzaralı selfie çekerken, bu oran kadınlarda yüzde 3’te kaldı.

- Tekli selfie’lerin birden fazla kişinin bulunduğu selfie’lere oranı yüzde 59 olarak tespit edildi.

- En güler yüzlü selfie’ler Güneydoğu ve Ege bölgesinden, en doğallar ise Doğu Anadolu’dan geldi. En somurtkan selfie’ler ise İç Anadolu, Marmara ve Akdeniz’de görüldü.      
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0