Geliştiriciler Hangi Uygulama İçi Satın Alım İçin Ne Kadar Vergi Ödediklerini Apple'a Bildirebilecekler

9
4
2
1
1
Apple, App Store Connect hizmetinde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Geliştiricileri ilgilendiren bu değişiklik, uygulamalar için farklı vergilendirme oranlarının belirlenmesini sağlıyor. Apple bu sayede, geliştiricilerin ödeyecekleri vergileri daha kolay bir şekilde tespit edebilecek.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS cihazlar için uygulama geliştiren kişi ya da kurumları yakından ilgilendiren bir karar aldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, geliştiricilerin artık farklı bölgeler için farklı vergilendirme seçenekleri uygulayabilecekleri, bu sayede satılan uygulamalar ya da uygulama içi satın alım işlemleri için yeni vergilendirme kategorileri ekleyebilecekleri belirtildi.

Apple, bugün 175 ülkede kullanılabilen App Store'un vergilendirme sürecini, kısmen de olsa kendi sürdürüyor. Bu bağlamda geliştiriciler, 64 ülkede hiçbir vergi işine karışmıyor, Apple bu süreci geliştirici adına sürdürüyordu. Bu süreç, bundan sonra çok daha kolay bir şekilde yönetilebilecek. Bir geliştirici, "App Store Connect" hizmeti üzerinden yayınladığı bir uygulama için kanunlara göre vergi dilimleri belirleyebilecekler.

App Store Connect

Apple tarafından yapılan açıklamalara göre geliştiriciler, bundan sonra yayınladıkları her uygulama için vergilendirme kategorisi belirleyebilecekler. Ayrıca uygulama içi satın alım işlemlerinde uygulanan vergi dilimleri de ayrı ayrı belirlenebilecek. Apple bu sayede, geliştiricinin yerel yönetime karşı olan borcunu daha rahat bir şekilde ödeme imkanı yakalamış olacak.

Bu arada, geliştiricilerin tamamı bulundukları ülkedeki vergi koşullarını bilmiyor olabilirler. Bu gibi durumlar için de bir düzenleme yapan Apple, herhangi bir kategori oluşturmayan geliştiriciler için daha önceden belirlenmiş olan vergi dilimlerini kullanmaya devam edecek. Ayrıca her geliştirici, devlete ödeyeceği her vergiyi kalem kalem görüntüleyebilecek.

Kaynak : https://appleinsider.com/articles/21/07/20/developers-can-now-set-tax-categories-in-app-store-connect
9
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
9
4
2
1
1