• Anasayfa
  • Sektörel
  • Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: Oyunlarda İslamofobik içerikler Tespit Ettik

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: Oyunlarda İslamofobik içerikler Tespit Ettik

17
4
1
1
0
Yıllardır bildiğimiz, severek oynadığımız oyunlar aslında İslam karşıtı unsurlar mı barındırmakta?

Hepimizin severek oynadığı bilgisayar oyunlarından bazıları, aslında İslam'a karşı olumsuz unsurlar barındırarak bir nevi kara propaganda mı yapıyor? Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, özellikle online oyunlar olmak üzere pek çok oyunda bu durumun bulunduğunu iddia etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik ve Spor Bakanları 3. Konferansı kapsamında hazırlanan ''Oyunlarda İslamofobi'' adlı kitapçığı değerlendiren Bakan Kılıç, İslamofobi ve bunun oyunlara yansıması konusunda bazı açıklamalarda bulundu:

"Aynı zamanda bilgisayar oyunlarının içerisinde dijital dünyada bizim yaptığımız araştırmalar sonucunda İslamofobik birtakım unsurların oyunların içerisine yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. Dinimizce kutsal olarak görülen, birçok simgenin maalesef olumsuz anlamda bazı oyunlarda kullanıldığını tespit ettik. Bununla ilgili zaten çalışmalar yapıyoruz. Bunu özellikle dile getirmemizin nedeni İslam dünyasının ve İslam dünyasında sorumluluk almış kişilerin bunun farkında olarak tedbirlerini almaları, çocukları ve gençleri bu algı operasyonuna karşı korumaları."

Bakan Kılıç'ın açıklamaları bu şekilde. Ve belirttiğimiz gibi, konferans kapsamında ''Oyunlarda İslamofobi'' adlı bir kitapçık da sunulmuş. Bu kitapçıkta İslamofobik ögeler barındırdığı söylenen oyunlar arasında ise hepimizin yakından tanıdıkları da mevcut.

Peki bu oyunlar hangileri?

Hem Türkçe hem de İngilizce olarak basılan kitapçıkta İslamofobik içerikleri tespit edilen bazı oyunlar şöyle sıralanmış:

GUITAR HERO-3: Konser havasındaki oyun, oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. Milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla Arapça 'ALLAH' ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

DEVIL MAY CRY 3/DANTE’S AWAKENING: Dünyaca ünlü Third Person'ın 3. nesli oyununda da; Müslümanların kıblesi olan Kabe'nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

RESIDENT EVIL: Milyonlarca kullanıcısı olan oyunda Hz. Muhammed'in mezarının kapısı, düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. Mescid-i Nebevi'nin kapısının üzerinde İlluminati sembolü yerleştirilirken, oyunun kütüphanede geçen kısmında ise tüm kitaplar raflardayken sadece Kur'an-ı Kerim yerde gösteriliyor.

CALL OF DUTY: Seri bazlı düşünüldüğünde, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun serisi haline gelen Call Of Duty'de harabe bir evin tuvaletinde, kirli bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. Oyun firmasına giden şikayetler üzerine kaldırılan görsel yerine siyah renk bir çerçeve konuldu.

HITMAN: DNA'sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye'de de yılın en iyiler arasında yer alan oyunda, İslam'ı aşağılayan görseller kullanıldı.

COUNTER STRIKE: Dünyaca ünlü asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu Counter Strike'da teröristler yaralanırken ya da ölürken 'Allahu Ekber' ve 'La ilahe illallah' çığlıkları atıyordu. İslam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

SERIOUS SAM: Dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar, Hz. Ali'nin kabrinden türemektedir. Bu sebeple ağır silahlarla Hz. Ali'nin kabrine saldırı içeren bir oyundur.

CLIVE BARKERS UNDYING: Oyunda ilerleyen bölümlerin birinde ana karakter şeytanın saldırısına uğramaktadır. Şeytan, sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

ZACK & WIKI: Oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken 'Allahu Ekber' sesi çıkarıyor.

AYO DANCE: Oyunda Dj 5.000.000 puan kazandığında Kuran-ı Kerim'in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

MUSLIM MASSACRE: Oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. Oyun sonunda Hz. Muhammed'in öldürülmesi isteniyor.

BOMB GAZZE: Gazze'yi bombalayıp, çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

MINARETT ATTACK: Oyunda dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri vardır. Ancak 'başlat' komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. Oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

PACMAN: Dünyaca ünlü Pacman'in bir versiyonu Müslüman, çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur.

 

İslamofobi Nedir?

Kelime anlamı olarak ele aldığımızda ''İslam korkusu'' demek olan İslamofobi, ilk olarak 90'lı yıllarda kullanılmış, ardından Amerika'da gerçekleştirilen 11 Eylül saldırılarıyla bereber ciddi şekilde gündeme gelmiştir.

Doğuş sebebi ön yargılar olan İslamofobi, Müslümanlara ve İslam dinine karşı nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme anlamına gelmektedir. İslamofobi'nin oluşum sürecinde İslam dinini tanımaya ve öğrenmeye karşı duyulan korku da yer almaktadır. Bu korku bir süre sonra yerini ayrımcılık ve nefret gibi unsurlara bırakmıştır.

İşte söz konusu oyunlarda da bu durumun bulunduğu iddia edilmekte ve bu iddialar doğrultusunda bir çalışma yapılmak istenmekte.

Peki bu konuda sizin düşünceleriniz neler? Sizde oyunlarda bu tarz İslam karşıtı ögelerin bulunduğunu düşünüyor musunuz? Haber ile ilgili görüşü sizlere bırakıyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak : http://aa.com.tr/tr/turkiye/dijital-oyunlarda-islamofobi-tehlikesi/660381
17
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
4
1
1
0