Gerçek ‘3’lük Makinesi’: Stephen Curry’den Bile İyi Üçlük Atan Robot (Video)

19
5
3
1
1
Toyota’nın Cue 3 adlı robotu, basketbol için gereken yeterliliklere şimdilik sahip olmasa da muhteşem bir üç sayılık atış makinesi.

Otomasyonun gelişmesiyle beraber bazı meslek gruplarındaki işlerin makinelere devredileceği ihtimali dillendirilmeye başladı. Bu meslekler arasında en beklenmedik olan ise basketbol oyunculuğu.

Toyota’nın ürettiği 2.08 boyundaki robotu Cue 3 de bu yoldaki ilk adım olabilir. Göğsünde bulunan sensörleri kullanarak potaya olan mesafesini hesaplayan ve şutunu ona göre ayarlayan bu robot, 8 üç sayılık atışta 5 isabet yakalamayı başardı.

Görsel geri bildirim kullanan robot, şimdilik basketbolun temellerine hakim değil. Cue 3 henüz koşamıyor, paslaşamıyor, dripling yapamıyor veya basketbolun diğer temel gereksinimlerini yerine getiremiyor.

Tanıtımda 8’de 5 isabet bulan robotun bu yüzdesi, mühendisler tarafından “ortalamasının altında” olarak nitelendirildi. Cue 3’ün %62.5’lik isabet oranı, NBA’in sezon rekoru olan ve Kyle Korver tarafından kırılan %53.6’nın da, NBA’in en meşhur ‘3 sayı makinesi’ Stephen Curry’nin %43.6 kariyer isabet ortalamasından da yüksek.

Geçtiğimiz yıl da orijinal Cue robot, Japonya’dan iki profesyonel basketbol oyuncusunu serbest atış yarışmasında geride bırakmayı başarmıştı.

Robot, görsel geri bildirimin kullanımı konusunda bilgi vermesi için üretildi. Robotun atışları da sensörlerin yeteneğini ve robotun, aldığı verilere göre uyum sağlama becerisini gösteriyor.

Söz konusu videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/basketball-robot-toyota-cue-3-2019-4
19
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
19
5
3
1
1