90'lı Yıllarda Sanal Gerçekliğe Bakış Nasıldı?

0
0
0
0
0
Teknolojinin şu sıralar en gözde şeylerinden biri de sanal gerçeklik platformları. Ancak bu platformlar, her ne kadar günümüzde oldukça popüler olsa da, 90'larda pek hoş karşılanmıyordu.
Hepinizin malumu; sanal gerçekliğin müthiş yükselişte olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Daha şimdiden piyasada pek çok farklı sanal gerçeklik setleri bulunmakta ve sundukları imkanlar her geçen gün artmakta.

Bizler ise -özellikle oyun tutkunları- bu durumdan oldukça memnunuz. Sanal gerçeklik platformları ile sunulan imkanlar gerçekten eşsiz. Peki sanal gerçeklik konusunda herkesin görüşü bu yönde mi? Bu platformları beğenmeyen ya da insanlar için zararlı olduğunu düşünenler mutlaka vardır.Sanal gerçeklik bizler için yeni birşey olsa da, yararları ve zararları konusundaki tartışmalar 90'lı yıllara dayanmakta. 1996 yılında Amerika'da yayın yapan ve o dönemlerde de önemli bir izleyici kitleye ulaşan NBC News, sanal gerçekliğin tehlikeleri ve sebep olduğu hastalıklar hakkında detaylı bir haber yapmış. Haberde, uzun süre sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının insanlar baş dönmesi, mide bulantısı ve hatta gerçek hayatta kordinasyon bozukluğu gibi sıkıntılara yol açtığı söylenmekte. Deneme amaçlı sanal gerçeklik gözlüğü kullanan bir kadın, gözlüğü çıkardıktan sonra 15 dakika boyunca denge ve koordinasyon problemi çektiği görülmekte. Yine konuyla ilgili açıklamalar yapan başka bir uzman ise, sanal gerçeklik gözlüğü kullanların, alkol almış biriyle benzer problemleri yaşadığını söylemekte. Ayrıca haberde sanal gerçeklik gözlüğü deneyiminden sonra gerçek hayatta araba kullanma gibi faliyetlerden kaçınılması gerektiği vurgulanmakta.
 

90'lı yıllarda sanal gerçekliğe bakış bu şekilde. Aslında tam anlamıyla haksızlar demek pek doğru olmaz. Ancak ben biraz abartıldığını düşünüyorum. Tıpkı bizim bugün robotların bir süre sonra dünyayı ele geçireceğine inandığımız gibi. Yani bu tarz şeyler biraz fantastik kaçıyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 90'lı yılların uzmanları haklı olabilir mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0