Adidas 3D Teknolojisi İle Ayağınıza Tam Gelecek Ayakkabı Üretecek

1
0
0
0
0
Adidas, gelişen 3D yazıcı sayesinde herkesin ayağına tam gelecek kişisel ayakkabılar üretecek. Böylelikle ayakkabı sorunları tarihe karışacak.
3D yazıcı hayatımız da iyice yer edinmeye başladı. Adidas'ta yavaş yavaş hayatımızın her alanına girip bütün zorlukları kolaylaştıran bu 3D yazıcı teknolojisini bünyesine katmaya hazırlanıyor. Artık mağazaya gittiğinizde ayağınızın ölçüsü alınacak ve istediğiniz şekilde ayağınıza tam gelen ayakkabıyı satın alabileceksiniz. 

Bu teknoloji ile birlikte ayağınıza uymayan veya parmağınızı acıtan ayakkabılar sorun olmaktan kalkacak. Adidas bu teknolojiyi sadece ayakkabı ile tutmayıp yakın bir zamanda tüm ürünlerinde uygulamayı planlıyor. Böylelikle bir adidas mağazasından sadece sizin için üretilen ürünler satın alabileceksiniz.Aramızda 3D yazıcı teknolojisini tam olarak duymayanlar var ise birazcık bu teknolojiden bahsedelim. Dijital üç boyutlu bir dosyadan üç boyutlu katı bir nesne yapma sürecidir. Bunu yapan makinelere 3D Printer ya da üç boyutlu yazıcı adı verilir.Üç boyutlu nesneyi oluşturmak için dijital dosya ince dilimlenmiş katmanlar halinde kesitlere dönüştürülür. Baskı aşamasında üç boyutlu yazıcı ince katmanları üst üste ekleyerek nihai nesneyi oluşturur.Üç boyutlu yazıcı ile bilgisayarda tasarlanmış 3 boyutlu bir çizimi hızlıca ve ucuz maaliyetle gerçek nesne olarak üretebilirsiniz.Herşey oluşturmak istediğiniz nesnenin veya ürünün dijital tasarımını yapmanız ile başlar. Üç boyutlu nesneler içinde aynı şey geçerlidir. Bu sanal tasarım 3D modelleme programı (CAD programı) kullanarak ya da hazır bir ürünü üç boyutlu tarayıcı ile tarayarak yapılır.İki boyutlu dünya’da alışık olduğumuz şekilde anlatmak gerekirse, bir yazıcıdan kağıt baskı alabilmek için önce Word (.doc) veya PDF dosyası hazırlamanız gerekir ya da elinizde hazır bir belge varsa, bunu bir tarayıcıda (scanner) tarayıp dijital verisini alırsınız. Nesneyi üretmek için 3D Printer baskı yapmadan önce, üç boyutlu çizim dosyanızı (.STL, .OBJ) yüzlerce veya binlerce ince katmanlara dilimler. Her bir katman belirli bir kalınlıktadır – örneğin 0.1 mm kalınlığında. Bu dilimlenmiş katman verileri üç boyutlu yazıcıya aktarılır ve üç boyutlu yazıcı katmanları örmeye başlar. Her bir katmanın üstüne bir sonraki katmanı ekleyerek nihai nesneyi üretir. Üç boyutlu yazıcı PLA plastik hammaddeyi eriterek katman katman nesneyi örerek gerçekleştirir.

Adidasın Futurecraft 3D teknolojisi adı verdiği bu yenilikle ilgili resmi videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0