Fransız Tekstil Firması, Güneş Işınlarından Koruyan Akıllı Bikini Geliştirdi

1
0
0
0
0
Fransa’nın Mulhouse kentinde tekstil ürünleri imal eden bir firma, yüksek teknolojik yeniliklerden faydalanarak zararlı ışınımları ölçüp kullanıcının bilgilendirilmesini sağlayan bir bikini geliştirdi.
Üzerine yerleştirilen kaptör sayesinde vücuda gelen güneş ışınlarını ölçen bu akıllı bikini, senkronize bir şekilde çalıştığı akıllı telefon ya da tablete ışınların derecesini bildiriyor. Eğer vücuda haddinden fazla güneş ışını geliyorsa, bikiniyi kullanan kişiye bir sinyaller göndererek güneş kremi sürmesi konusunda uyarıda bulunuyor. Bu sinyallerin aralığı, deri tipine ve vücuda gelen güneş ışığının yoğunluğuna göre değişiyor.

Ürünü geliştiren Fransız girişimci Marie Spinali, plajda güneşlenen kadınlara bakarken aklına böyle bir fikir geldiğini belirterek, “Susamış bitkiler için akıllı saksılar varsa, aşırı güneşlenme sırasında uyaracak bir sistem icat etmem lazım” dedi. Bu yıl şimdilik akıllı bikini satmayı hedeflediklerini belirten Spinali, önümüzdeki yıldan itibaren erkekler ve çocuklar için de akıllı mayo pazarlamayı düşündüklerini söyledi.Akıllı bikiniler, Fransa’da iki haftadır satılıyor olmasına rağmen büyük bir ilgi görmüş durumda. Bu sistem sayesinde güneşten korunarak cilt kanseri riskinin de azaltılmasından dolayı akıllı bikini fikrini olumlu bulan Fransız Dermotologlar Sendikası, yine de güneşten korunmanın en iyi yolunun ‘fazla bronzlaşmamak’ olduğunu belirtiyor.

Akıllı bikiniyle ilgili eleştiriler genel olarak olumlu yönde, fakat ürünün fiyatı oldukça fazla bulunuyor. Bikiniler, modellerine göre 149 ila 198 € arasında değişen fiyatlara sahip.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0