Akıllı Saat İçin Doğru Zaman mı?

0
0
0
0
0
Ceplerimizin standartlarını belirleyen bu teknoloji, bileklerimiz için yarışa girmişken bu akıma kapılıp aceleyle bir akıllı saat edinmek gerekli mi, yoksa telefonlarda olduğu gibi birisinin (iPhone) gelip standartları belirlemesi ve akıllı saat artık budur demesi mi beklenmeli?
Biz farkına bile varmadan akıllı telefonlarımız için çeşitli standartlar oluşmuş durumda. IPhone’un tasarımda belirlediği standartlar gelene kadar çekilen emekleme süreci bitti ve artık akıllı telefon teknolojisi yakaladığı ivme ile sınırları belirlenmiş olan yolda belli gelişmelerle devam ediyor. Öyle ki bu standartların dışında kalan unsurları kendi kendine yolun dışına bile itiyor artık; Blackberry'nin batışı, Nokia'nın bir dönem kendi inadından dolayı yarışta geri kalması, Bada işletim sisteminin kendi kendine tarihin tozlu sayfalarına karışması ve belki farkına bile varmadığımız silinip giden unsurlar.

Peki ceplerimizin standartlarını belirleyen bu teknoloji, bileklerimiz için yarışa girmişken bu akıma kapılıp aceleyle bir akıllı saat edinmek gerekli mi, yoksa telefonlarda olduğu gibi birisinin (iPhone) gelip standartları belirlemesi ve akıllı saat artık budur demesi mi beklenmeli?

Elimizde şimdilik inceleyebileceğimiz ve karşılaştırma yapabileceğimiz sadece üç örnek var. Sony’nin SmartWatch’ı, Samsung’un Galaxy Gear ekipmanı ve hesaplı ve şık Pebble. Acaba sektörün devleri olan Samsung ve Sony acele mi ediyor; yoksa erken kalkan yol mu alacak?

Samsung’un Galaxy Gear reklamları ve Sony’nin bir nebze sessiz sedasız piyasaya sürdüğü Smart Watch ürününün ardından pek çok firma artık gözünü bileklerimize dikmiş durumda, elbette bileğimiz dışında gözlerimize bakıp duruyorlar sinsice, Google Glass, Microsoft’un patenti beklenen gözlüğü, teknolojinin her alanına adım atan Samsung’un ortaya çıkan gözlük patenti… Ama şu an konumuz akıllı saatler.

Adeta göz yaşartan, tüyler ürperten iki Tv reklamı ile Samsung geleceği getirdiğini söylüyor bağırarak, Sony ise düşünceyi tüketicilere bırakmış durumda, belki de farkında henüz zamanının gelmediğinin akıllı saatler için. Doğru zaman ne peki?

Teknoloji konusunda bazı öncüler her zaman vardır; heyecanlı, girişken hatta atılgan öncüler. Bunlar kimi zaman tepki çeker, kimi zaman alay konusu olur, kimi zaman ise beğeni toplar. Kendilerine başlangıçta gelen olumsuz eleştiriler de olsa, kendileri ile bu konuda dalga da geçilse; bir süre sonra bu öncüler, kendi öngördükleri şeyler standart hale geldiğinde kendilerine saygın bir yer edinmiş olurlar.

İşte bu yüzden biz de şimdilik akıllı saatlerden uzak durmayı tercih edebileceğimizi düşünüyor; ancak Samsung ve Sony gibi teknolojiyi bir adım ileriye götürebilecek olan atılganları tebrik ederek bir gün bileklerimizde saygın bir yer edinmelerini ümit ediyoruz.

Bizce saat henüz erken…
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0