Amazon'dan Gelişmiş Gerçeklik Destekli Akıllı Gözlük Geliyor!

0
0
0
0
0
US Patent and Trademark Office (ABD Patent ve Marka Birimi) Amazon'un gelişmiş gerçeklik destekli akıllı gözlük patenti aldığını duyurdu.
Hepimizin ilk başta Google tarafından gaza getirildiği akıllı gözlük çalışmaları bir çok firma tarafından yapılmaya devam ediyor. Google'ın başı çektiği bu alanda ABD Patent ve Marka Birimi'nin, Amazon'un gerçeklik destekli akıllı gözlük patentini aldığını duyurması, Amazon'nun bu alana gireceğini gösteren ilk işaret oldu. Henüz detaylı bir açıklama yapmamış olan Amazon, tablet / telefon ile aktarılan videoları direk gözlüğe aktarmayı başarmayı planlıyor. 

Bir video veya görüntünün başka bir cihazdan gözlük aracılığıyla kullanıcının görüşüne sunulma tekniğine "Augmented Reality" yani "Genişletilmiş Gerçeklilik" deniyor.Tabiki sadece görüntü aktarması değil olay, bu görüntü/videoları gözlüğe aktarırken direk gözlük camına videoyu vermiyor, gözlüğün önüne 3 boyutlu bir şekilde ger.ekliğe katıyor. Yani transparan bir görüntü vererek sizi görüntü ve gerçek hayat ile birleştiriyor. Genişletilmiş gerçeklilik bu şekilde sağlanmış oluyor. Yani gerçek içinde sanal, sanal içinde gerçek. (tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan? hadi bakalım)
 

 Tutar mı?


Oculus Rift gibi, sadece oyun alanı gibi bir dar alanı tercih edip burada derece yapmaya çalışan bir firmanın ürünü bile yeni yeni pazara çıkmışken, Google gözlüğün fiyatı $1500 olunca kimse suratında portatif 4500TL gezdirmek istemeyince yaşanan hüsranların ardından Amazon reyiz ne yapar bilemiyoruz.

Merakla bu sektörün daha kullanışlı ve "gerçek" bir hal almasını bekliyoruz :)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0