Amerikan Ordusu Tüm Askerleri Keskin Nişancı Yapacak Bir Dış İskelet Geliştiriyor

0
0
0
0
0
Tom Cruise’un Edge of Tomorrow filminde ya da Iron Man filmlerinde gördüğümüz dış iskelet ya da orijinal adı ile exoskeleton örnekleri pek çok protorip ile karşımıza sık sık çıkıyor. Bu yeni örnekle bir tanesi daha bunlara eklendi ve sanıyoruz ki bilim-kurgu/aksiyon filmlerinin süper asker kavramının hayata geçmesine az kaldı.
Askerlerin hayatını daha az riskli hale getirmek için yapılan girişimlerin çoğu aynı zamanda onların savaş alanındaki becerilerini de artırmaya yönelik araştırmalar ki bir yandan gelişen teknoloji ile insanın zarar görmesi engellenirken bir yandan da karşısındakine mümkün olan en büyük hasarı vermek amaçlanıyor. Bu da savaş alanında tek bir anlama geliyor elbette: O seni vurmadan sen onu indir.”

MAXFAS adındaki bu dış iskelet de tam olarak bu amaçla tasarlanmış bir sistem ve sistemin amacı silah hedefe doğrultulduğunda elin titremesini engellemek.
Çoğu zaman kolunuzu uzatarak bir şey tuttuğunuzda - ki bu durumda bu bir silah oluyor - kolunuzda hafif de olsa titremeler olur. Ağır yük taşırken ya da yorgunken ise bu titremeler artar - ki askerlerde bu iki durum da olağandır - Bu da askerin isabet oranını düşürür.

Karbon fiber malzemeden üretilmiş, kolunuzu saran ve batarya, çeşitli sensörler ve bir motordan oluşan bu dış iskelet nişancılık eğitimi sırasında ve savaş alanında istemsiz kol hareketlerine ve titremelere engel olmak için geliştrilmiş. Kol uzatılıp nişan alındığında sensörler devreye giriyor ve titreme halinde motor kaslarınızı gererek titremeyi engelliyor. Sonuç: artırılan isabet oranı.
MAXFAS’ın hayata başlaması ise çok daha yardımsever ve insanı amaçlar doğrultusundaydı. Temelde felçli hastaların kullanamadıkları kollarını kasları geren bu sistem ile kullanabilmelerini amaçlayan sistem Mekanik Mühendisi Dan Baechle tarafından Amerikan Ordusu laboratuvarlarına daha yetenekli keskin nişancılar eğitebilme fikri ile girdi. (adam resmen kötü amaçları olan çılgın bilim adamıymış)

Baechle’ın dediğine göre MAXFAS’ın henüz savaş meydanlarına çıkmasına biraz daha zaman var; ancak laboratuvar testleri çok ümit verici. İlerleyen süreçte bu dış iskeleti nişancının göz hareketlerine bağlayarak baktığı noktaya nişan almasını da sağlayarak isabet oranını daha da artırması amaçlanıyor. (yok bu adam kesin Dünya’yı ele geçirmek istiyor, Red Skull mıdır, Galactus mudur nedir?)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0