Apple "Akıllı Yüzük" Patenti Aldı, iRing Yolda!

0
0
0
0
0
Akıllı cihazlar konusunda yenilikçiliği ile ön planda olan Apple, bu sefer de "akıllı yüzük" işine giriyor. iRing için patenti alan firma önümüzdeki yıllarda yeni bir teknoloji ile karşımıza çıkabilir.
Akıllı telefonlara artık alıştık. Herhangi bir toplu taşıma aracına bindiğinizde ya da bir kafede etrafınıza baktığınızda yaşı büyük insanları saymazsak eğer herkesin elinde bulunan teknoloji artık günümüzün normali haline geldi. Ardından gelen akıllı saatler ise henüz tam yaygınlaşmamış olsa da bilinen bir teknoloji. Diğer bir yandan sanal gerçeklik, drone vb teknolojiler derken hayatımız teknolojiye gömülü halde kolaylaşmakta. Bu iyi mi kötü mü tartışılır ancak giyilebilir teknolojide şimdi de bir yenilik Apple tarafından geliyor.

Steve Jobs tarafından yapılan ilk iPhone lansmanı sonrası başlayan akıllı telefon furyasında Apple Watch ile geciken firma bu sefer bambaşka bir teknoloji ile geliyor. Bu teknolojinin adı ise "akıllı yüzük" olacak! Evet, evet. Şimdi de sıradaki giyilebilir cihazımız akıllı yüzükler olacak!iRing ve ya Apple Ring adını alması beklenilen bu teknolojide yüzük üzerinde bir dokunmatik panel ve sensörler bulunacak. Kamera, minik bir ekranın da dahil olacağı bu teknoloji işin Amerika Patent Ofisi'nden pantentleri alındı bile! Şimdilik elimizde sadece çizimleri ve içinde barındıracağı sistemleri belli olan bu akıllı yüzük için detaylı bir bilgi bulunmuyor. Ancak belli başlı özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.İlk olarak dokunmatik olan panelinden bahsedelim. 3D Touch desteğini de barındıracağı düşünülen ekranı size saatlerde olduğu gibi bildirim vb detayları değil kumanda görevi görecek. Yani özellikle Apple TV, iPad ve iPhone kontrolü sağlayabileceksiniz gibi duruyor. Diğer bir yandan bulunan biyometrik sensörleri ile sağlık bilgilerinize de erişebileceksiniz.Bir mikrofonun da bulunacağı bu yüzükte büyük ihtimalle Siri kullanımı sağlanacak. Kamera ise şu anda ne işe yarayacağı belli değil, ancak açık konuşmak gerekirse bana biraz stalk dediğimiz gerekli anlarda kullanabileceğimiz bir gizli kamera gibi olacak hissi uyandırdı. Bu da kötü amaçlarda kullanıma açık gibi görünüyor. Ancak bambaşka fikirler için de olabilir.Sonuç olarak şu anda sadece patent olarak görebildiğimiz iRing için daha çok haberler yazacağımız şimdiden belli oldu diyebiliriz. İlerleyen zamanlarda bazı prototiplerini ve detaylarını göreceğimiz akıllı yüzük de geleceğin bize sunacağı sıradaki teknolojisi olacak. Ancak benim şahsi olarak merak ettiğim şey ise ekran ve dokunmatik panel bulunduracak olan iRing'in büyüklük konusu. Oldukça hantal durabilir. Ama bunu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Bakalım Apple bizlere nasıl bir cihaz sunacak. Sizler de bu konudaki tahminlerinizi ve yorumlarınızı eksik etmeyiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0