​Apple Sanal Gerçeklik Sektöründe İddialı Hale Geliyor

0
0
0
0
0
Teknoloji sektörünün parlayan yıldızı konumunda olan sanal gerçeklik konusunda bir önemli adım da Apple'dan geliyor. Yalnız Apple'ın adımı oldukça sağlam olabilir.
Son dönemlerde teknoloji sektöründe adeta altın çağını yaşayan ve üstelik yolun henüz başında olan sanal gerçeklik sistemleri, sektörde öncü pek çok firmanın da radarında. Bu firmalardan biri de Apple. Bir süredir sanal gerçeklik sektörüne adım atacağı konuşulan Apple, bu adımı sağlamlaştırmak adına önemli şeyler yapmakta.

Buna son örnek olarak Apple'ın, Virginia Tech bünyesindeki Human-Computer Interaction sorumlusu Doug Bowman'ı kendi sanal gerçeklik ekibine katması gösterilebilir. Virginia Tech ekibinde 3D arayüz tasarımında görev alan Bowman, ayrıca sanal gerçeklik araştırması ''Virginia Tech Cube''da da baş sorumlulardandı.Virginia Tech'deki görevine devam edecek olan Bowman, bundan böyle Apple'ın sanal ve arttırılmış gerçeklik programlarında ''uzman'' sıfatı ile görev yapacak. Tabii Apple'ın Bowman'ın tecrübelerini tam olarak hangi şekilde kullanacağı bilinmiyor. Yani Apple'ın sanal gerçeklik sektörüne nasıl adım atacağı konusunda hala kesin bir sonuç yok.

Ancak şunu söyleyebiliriz; Apple alt yapısını ciddi şekilde sağlam tutmakta. Yüz ifadelerine odaklanarak bunları sanal ortama aktarma teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten Emotient, son Star Wars filmindeki ''motion capture'' teknolojisinin arkasındaki Faceshitf ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları üzerine çalışmalar yürüten Metaio şirketleri, Apple tarafından satın alınmış durumda. Yani Apple'ın sanal gerçeklik bölümü, bu 3 sağlam şirket temel alınarak oluşturuldu.

Şimdi birde Bowman gibi uzman bir kişinin ekibe dahil oluşu, Apple'ın elini son derece sağlamlaştırmakta.

Kaynak: 9to5mac
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0