Apple Watch 2 Hakkındaki Tüm Detaylar ve Beklentiler

0
0
0
0
0
Apple'ın akıllı saati olan Apple Watch tanıtılması ardından oldukça ilgi gördü. Peki ya yeni versiyonu, yani Apple Watch 2 nasıl olacak? İşte detaylar;
9 Eylül 2014 tarihinde tanıtılan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile beraber ortaya çıkan, fakat satışı 2015'i bulan Apple'ın ilk akıllı saati Apple Watch, ilk ortaya çıktığı günden bu yana konuşulmakta. Birçok kesimin oldukça sevdiği bu saat bir kısım tarafından da eleştirilmişti. Moto 360 ve LG G Watch ile geçilen tam yuvarlak saat tasarımı olmaması sebebiyle olan bu eleştirilere Apple kulak asmayacak gibi duruyor.

Tasarım bazında tıpkı Apple Watch ile aynı olması beklenen Apple Watch 2 için de söylentiler ve bilgiler gelmeye başladı. Peki ya bu yeni akıllı saatte ne gibi detaylar olacak? Hepsine tek tek hep beraber bakalım;


 

 Çıkış Tarihi


Apple Watch 2 adı alması beklenen yeni nesil Apple saatinin bir ihtimal iPhone 6S tanıtımında tekrar ortaya çıkması gündemde. Fakat 2016 yılında satışa çıkması beklenilen saatin bu lansman yerine ürün tamamen hazır olduğunda, yani 2016 yılı içerisinde bir tanıtımı da olabilir. Ya da Apple tıpkı geçen sene yaptığı gibi 6S lansmanında ufaktan bir giriş yapıp asıl lansmanı 2016'ya bırakabilir.


 

 Kamera


Evet, yanlış okumadınız. Büyük ihtimalle Apple tarafında en büyük yeniliklerden biri olması beklenilen kamera özelliği Apple Watch 2 ile gelebilir. Yani Apple Watch 2'de bir FaceTime Kamera görme olasılığımız bulunmakta. Böylelikle kolunuzdaki saat ile FaceTime görüşmeleri yapabilmenize olanak tanınacak.

Bunun sebebi ise WWDC 2015'te tanıtılan WatchOS 2.0'da FaceTime desteği bulunması olarak gösteriliyor. Yani Apple Watch'ta olmayan bir özelliği yeni işletim sistemi destekliyorsa yeni gelecek saatte bu özellik olacaktır anlamına getirilmiş. Doğru bir düşünce olduğunda hemfikir olduğumuzu sanıyorum. Ama bu kamera tasarıma ne gibi bir etki yapacak bunu tanıtım zamanında ya da sızıntılar geldiğinde göreceğiz.


 

 Tasarım


Tasarıma gelecek olursak eğer şu anda pek bir bilgi yok, fakat ilk beklenen detay ise saatin daha ince olabileceği yönünde. Çünkü bildiğiniz gibi özellikle Apple markası cihazlarının ince olmasına çok önem veriyor. Bunu iPhone 6, iPad Air 2 ve buradan video incelemesini yaptığımız yeni nesil MacBook'ta görebilirsiniz. Bu kadar ince olmasına takıntılı bir marka yeni nesil akıllı saatinde de inceliğe önem verecek ve daha zarif bir saat tanıtacaktır.

Bunun dışında ise hemen hemen şimdiki Apple Watch ile yakın bir tasarım anlayışı sunması bekleniyor. Eklenen FaceTime kameranın konumu ekranın üzeri olsa da olmasa da farklı detaylar gelmediği sürece Apple Watch'a oldukça benzeyen, daha dayanıklı ve daha ince olması dışında bir fark olmayacaktır. (Belki sports modellerinde Apple Watch 2'nin kasası da renkli olabilir)


 

 iPhone'a Pek Gerek Duymayabilir


Akıllı saati kullanmayan kesimin birinci nedeni olarak gösterilen "Telefonsuz çalışmayacaksa neden o kadar para vereyim" anlayışının farkında olan Apple firması, yeni akıllı saatinde Apple Watch 2'yi iPhone'dan bağımsız olarak kullanmak istiyor. Şimdiki Apple Watch'ta aktivite izlemesi, Apple Pay, müzik kontrolü gibi birçok detayı iPhone olmadan da kullanabiliyorsunuz. Fakat iş Apple Watch 2'ye geldiğinde bu özellikler artacak tabiki.

Bu konuda ilk beklenilen özellik Wi-Fi desteğinin arttırılması. Yani daha iyi özellikle bir Wi-Fi ve özel bir Wi-Fi çipi. Böylelikle iPhone gerekmeksizin Wi-Fi ile birçok uygulama ve deneyimleri yaşayabilmenize olanak tanıyabilecekleri konuşulmakta. Apple Watch'un güncellenmesi, bazı hizmetler gibi detaylar iPhone üzerinden veri aktarımı yerine direkt olarak Wi-Fi ile sağlanabilecek.

Ayrıca bir söylentiye göre ise Apple Watch 2'nin simkart ile tamamen bağımsız olabileceği de konuşuluyor. Ancak bu ihtimal oldukça düşük. Fakat ayrı bir model olarak da ilerleyen zamanlarda kolunuza takabileceğiniz iPhone gibi düşünülebilecek biçimde bir Apple Watch 2 de görebilme ihtimalimiz bulunuyor.


 

 Batarya Ömrü


İşin garip kısmı olan batarya ömürleri akıllı saat sonrasında geceleri saatimizi de şarja taktığımız bir noktaya getirmiş oldu. Böylelikle tıpkı telefonlarda önemi artan batarya ömrü muhabbeti de akıllı saatler için, dolayısıyla Apple Watch 2 için de önemli bir detay haline geldi. Bu sebeple Apple'ın yapacağı en ciddi yenilikler bu açıdan olabilir.

Apple'ın resmi kaynaklarına göre, yani Apple tarafından yapılan araştırmalara göre gün sonunda Apple Watch kullanıcılarının şarj durumu ortalama %30 ile %40 arasında değişiyormuş. Yani genel manada batarya bazında Apple Watch memnuniyet getirmekte. Fakat yine de akşamları şarja takmak gerekiyor.

Apple Watch 2 ile artabilecek olan donanımsal özellikler ile bu değerler düşebileceği için batarya büyütmeye gidilebilir. Ancak bu da ince yapılmak istenen Apple Watch'u aksine kalınlaştıracak. Bu sebeple farklı yazılımsal detaylar ile batarya ömrü uzatılmaya çalışılacak.


 

 Çeşitlilik


Apple Watch'un bildiğiniz gibi 3 farklı modeli mevcut. Apple Watch (Steel), Apple Watch Sports ve Apple Watch Edition. Bu üçlü Apple Watch 2'de de korunabilir. Fakat özellikle 1.000 Dolar'dan başlayan Edition modelinde farklı deneyimler de sunabilir. Yani 18K altın kaplama dışında söylentiler, titanyum, paladyum ve platin gibi değerli maddelerin de olabileceği yönünde birikmekte.


 

 Ekstalar


Ekstralar noktasında ise Apple Watch 2 ile daha çok kordon seçeneği, ve 3. parti parçalar ile yenilikçi detaylar da ortaya çıkabileceği konuşuluyor. Yani tek tip ve farklı renk seçenekleri değil, aynı zamanda desen ve içerdiği madde konusunda farklılıklar görebiliriz.

Ayrıca sensör konusunda da gelişme olabilir. Bunlara gelen örnekler ise vücut oksijen doygunluğu ölçümü ve uyku takibi. Ancak uyku takibi noktasında uyurken de kolunuzda olması gereken Apple Watch 2'nin batarya noktasında zortlamaması için batarya geliştirilmesi de önemli olacak.


 

 Sonuç


Sonuç olarak daha gelişmiş ve daha iyi bir Apple Watch göreceğiz. Tabii fiyatı da daha iyi olacaktır maalesef. Bakalım ilerleyen zamanlarda Apple Watch 2 hakkında ne gibi detaylar gelecek ve nasıl bir saat ile karşı karşıya olacağız.

Aynı zamanda Android Wear saatler noktasında da yaşanan gelişmeler ile 2016'da hangi tarafın akıllı saat noktasında daha iyi olabileceğini de görmüş olacağız. Son olarak sizler de Apple Watch 2 hakkındaki beklentilerinizi ve yorumlarınızı esirgemeyin. Yorum kısmına bekliyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0