​Apple watchOS 3'ü Tanıttı! İşte Özellikler!

0
0
0
0
0
Apple'ın WWDC 2016 etkinliği ilk olarak watchOS 3 tanıtımı ile başladı.
Mobil cihaz sektörü açısından yılın önemli etkinliklerinden biri olan WWDC 2016 başladı. Etkinlik kapsamında ilk tanıtılan ise Apple'ın akıllı saatleri için yeni işlerim sistemi olana watchOS 3 oldu.

Apple, akıllı saatinin yeni işletim sisteminde adeta gaza basmış durumda. Zira watchOS 3, bir önceki versiyonu watchOS 2'ye nazaran tam 7 kat daha hızlı. Özellikle hız konusunda ciddi yenilikler yapan Apple, işletim sisteminin tepki verme süresini de önemli şekilde arttırmış durumda.Artık çoğunlukla kullandığınız programalar, uygulamalar, arka planda hazır ve güncel halde bekleyecek. Bu sayede siz ihtiyaç duyduğunuzda bu uygulamalar hızlı tepkiler verebilecek.

Saatin yan tarafındaki butonda da önemli yenilikler mevcut. Apple Watch'ın yan kısmındaki buton, eskiden olduğu gibi iletişim ekranını açmak yerine sizi 'Dock' kısmına yönlendirecek. Dock kısmı ise favori uygulamalarınızı, programlarınızı tek bir yerde toplayarak hızlı ulaşım sağlayacak.Ayrıca bu dock kısmında Apple, üçüncü parti uygulamaları da kullanmanızı sağlamakta. Kontrol panali -iOS'te olduğu gibi- alt kısımdan açılan ve böylece çok daha rahat bir erişim sunan watchOS 3, muhtemelen en önemli yeniliği olan Scribble'ı da sunmuş durumda. Scribble sayesinde ekrana harfleri çizerek yazı yazabileceksiniz. Üstelik bu özelliğin de tepki ve algılama düzeyi oldukça üst seviyede.

Aktivite çemberleri de yeni işletim sisteminde karşımıza çıkan yeniliklerden biri. Saatinizin duvar kağıdı görseli olarak da ayarlayabildiğiniz aktivite çemberleri, saatinizin özelliklerini kullanarak -özellikle fitness ağırlıklı- yaptığınız aktivitelerin seviyelerini göstermekte. Ayrıca duvar kağıdını hızlı bir şekilde değiştirme imkanınız da bulunmakta.Kullanım ve erişim kolaylığı konusunda arayüzünde ciddi yenilikler yapılan watchOS 3, kullanıcısının güvenliği konusunda da önemli bir özellikle geliyor. Yan kısımda bulunan butona basılı tuttuğunuzda Apple Watch, polisi arayacak, ayrıca Wi-fi bağlantısı üzerinden yerinizin bilgisini ve yardım mesajlarını da arkadaşlarınıza gönderecek. Üstelik bütün ülkelerde konumunuzu belirleyen Apple Watch, butona basılı tutulduğunda o ülkenin acil çağrı numarasını aramakta.Bunların dışında fitness ve sağlıkla alakalı yeni uygulamalar eklenen watchOS 3'te ayrıca Apple Pay kullanarak üçüncü parti uygulamalar üzerinden satın alma işlemi de yapabileceksiniz. Bu yeni uygulamalardan en dikkat çekeni ise Breathe.

Kalp ritminizi ölçen uygulama, ritme göre nefes alış-verişinizi düzenlemenizde yardımcı olamakta. Son olarak yeni API'lar da eklenmiş olan watchOS 3, önizleme olarak bugün geliştiricilere sunulmuş durumda. Genel güncelleme ise Sonbahar'da gelecek.0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0