Beyin Dalgalarıyla Uçurulabilen Drone Geliştirildi

0
0
0
0
0
Günlük kullanımlarda ve hayatın içinde yavaş yavaş kendine yer edinmeye başlayan dronelar, yakın zamanda çoğu sektörde de yaygın olarak kullanılacak gibi. Kuryecilik yapan, bakkala gönderilen derken şimdi de beyin dalgalarıyla kontrol edelebilen drone geliştirildi.
Hafta başında Portekiz'de küçük bir tanıtım ile gösterilen bu drone, uzaktan kumandalı uçuş kontrolünde gelinen noktayı çok çok üst seviyelere taşıyacak gibi.

Beyin dalgalarının aktivitelerinin elektriksel yöntemle izlenmesini sağlayan bir EEG başlığı takan pilot, drone'un kamerasından görünen görüntünün olduğu ekranın karşısına geçiyor. Bundan sonrası ise gayet basit. Sadece drone'un yukarı,aşağı yada sağa,sola gitmesini düşünüyor. EEG başlık sayesinde bu düşünceler drone'a ulaşıyor, gerekli donanım ve yazılıma sahip olan drone da düşüncelerinize eş değer zamanda tepki vererek istediğinizi yapıyor.Projenin sahibi Takever şirketi şuan için hala geliştirilmekte olan bu sistem için son derece umutlu. Özellikle şuan için el ile kullanım imkanı olmayan kişilere ulaşmayı hedefleyen şirket, ileride pilotsuz, tamamen beyin dalgaları ile uçurulabilen uçakların bu teknoloji sayesinde geliştirilebileceğini düşünmekte.

Şirket yöneticilerinden Ricardo Mendes yaptığı açıklamada projeyi ''havacılık alanında bir devrim'' olarak nitelendirdi ve bir sonraki hedeflerinin bu projeyi temel alacak şekilde ''yenilikçi tasarımlar yaratmak'' olduğunu belirtti.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0