BMW'nin, Mini Cooper İçin Ürettiği Sanal Gerçeklik Gözlüğü Ortaya Çıktı

1
0
0
0
0
Sanal gerçeklik gözlüğünün bir farklı tasarımı olan Mini arttırılmış gerçeklik gözlüğü, Mini Cooper'lar da araba kullanma güvenliğini arttırıyor.
Mini Cooper’ın üreticisi olan Mini şirketi, sokaklarda ve arabalarımızda kullanabileceğimiz bir sanal gerçeklik gözlüğü tanıttı. Daha çok Google Glass’ın güneş gözlüğü versiyonu gibi görünen gözlüğün işlevleri aslında çok daha farklı.

Mini şirketi BMW'ye ait bir şirket olduğu için, bu gözlükler BMW'nin araştırma laboratuvarlarında tasarlanıyor.

İlk olarak Mini arabalarının kullanımından bahsedecek olursak, araba sürmeyi çok daha güvenli hale getirdiğini söylememiz gerekiyor. Görüş açısını genişleterek arabanın önüne çıkacak olan tehlikeleri önceden sezen gözlük, kaza olmaması için uyarıda bulunuyor. Böylece biz de önlemimizi alabiliyoruz.

Arabanın navigasyonu ile bütünleşerek çalışan gözlük, haritayı aynı Google Glass’ın yaptığı gibi gözlüğümüzün camına yansıtıyor.

Ayrıca Mini Cooper’da bulunan park sistemini de gözümüze yansıtan yazılım sayesinde, arabanın park alanına ne kadar yaklaştığını gözlüğümüz üzerinden incelememize olanak sağlıyor.


Gözlük tasarım olarak biraz kaba gözükebilir ama genel olarak arabanın içinde kullanacağını varsayarsak, çokta önemli bir ayrıntı olduğunu söyleyemeyiz.

Sokaklardaki kullanımından bahsedecek olursak etkinlik posterlerini okuyup etkinlikler hakkında bize bilgiler veriyor. Aynı arabada olduğu gibi sokaklarda da navigasyonu kullanmamıza olanak sağlayan gözlük sayesinde, yol tarifi alabiliyoruz.Gözlük, iki gözün ortasındaki kamerayı kullanarak yüksek kalitede görüntü kaydedebiliyor. 

Mini, bu gözlüğü şu an için konsept olarak bizlere sundu. Fakat satışa çıkıp çıkmayacağı hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor.

Kaynak: Cnet
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0