Bu Sene Piyasaya Çıkacak Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Fiyat Karşılaştırması

0
0
0
0
0
Bu sene piyasaya çıkacak olan ve oyun sektörünün heyecanla beklediği sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatlarını tek tek açıklıyoruz
Bildiğiniz gibi oyun sektörü artık yeni bir adım olarak sanal gerçekliğe doğru gidiyor. İlk olarak Facebook'un satın aldığı Oculus firmasına ait Rift ile duyduğumuz bu durum, daha sonra Sony'nin Project Morpheus adıyla duyurduğu ve nihai adının PlayStation VR olarak seçildiği gözlük ile konsola taşınmış, sonradan da HTC ve Valve ortaklığı ile Oculus Rift'e sağlam bir rakip olan HTC Vive duyurulmuştu.

Peki ya şu anda ön satışta olan bu gözlüklerin fiyatları ne kadar? En ucuzunun 1.500TL dolaylarında olduğunu düşünürsek uygun fiyatlı bir bilgisayar sistemi ya da oyun konsollarından pahalı olan bu cihazlar oldukça pahalı. Peki ya bu cihazlar sunduklarına göre fiyatlarını hak ediyor mu? Gelin kısaca hep beraber bakalım.
 
 

 Oculus Rift


Sanal gerçekliği tüm dünyaya duyuran cihaz olarak söyleyebileceğimiz Oculus Rift, ilk olarak Kickstarter'dan çıkmış ve ardından Facebook'un satın almasıyla işleri yoluna koymuştu. DK 1 ve DK 2 sürümlerini deneyimlemek isteyen meraklı oyunculara ve oyun geliştiricilerine göndermiş olan Oculus'un nihai sürümü de ön satışta. Şu anda 600 Dolar gibi bir fiyata saihp olan Oculus Rift, bu fiyata göre bizlere neler sunuyor?

Kutusunda Oculus Rift, Xbox One kontrolcüsü, kulaklık ve özel sensörü bulunan Rift için bir de ayrı olarak satılacak Oculus Touch adında özel bir sensörü satılacak. Ancak şu anda fiyatı belli değil.

Kendi deneyimlemelerimize göre oldukça güzel ve eğlenceli olan Rift'i ön sipariş ile aldığınızda ise EVE: Valkyrie ve Lucky's Tale isimli iki oyun da hediye olarak gelecek. Ayrıca buradaki bağlantımızdan Oculus Rift ile beraber çıkacak oyunlara ve fiyatlara bakabilirsiniz.
 
 

 PlayStation VR


İlk olarak Project Morpheus adıyla piyasaya çıkmış olan PS VR, artık nihai adıyla PlayStation VR olarak ön satışa çıktı. 400 Dolar olarak belirlenen fiyatı diğer modellere göre nispeten daha uygun, fakat kullanabilmek için bir adet PlayStation 4 ve PlayStation Kamera'nın da olması gerektiğini düşünürsek toplamda sağlam bir para gerektirmekte.

Eğer PlayStation 4'e zaten sahipseniz ekstradan PS Kamera almayı unutmayın. Çünkü PS VR çalışabilmesi için kamera gereksinimi duyuyor ve bu kendi kutusundan maalesef çıkmıyor. Hatta tahminime göre PlayStation Move'un da gerektirecek oyunlar olabilir. Yani tam takır bir sanal gerçeklik deneyimi için toplamda tuzlu olduğu belli.

Kutusundan ekstra olarak güzel bir kulaklık ve bağlantı ve şarj kabloları çıkıyor. Kontrolcü zaten sizde olacağı için kutuya eklenmeye gerek duyulmamış. Şu anda duyurulan oyunlara ise buradan bakabilirsiniz.
 
 

 HTC Vive


HTC ve Valve ortak olunca ve ilk adının Steam VR gibi olduğu düşünülünce Oculus Rift'in önüne geçen HTC Vive, genel manada şahsen en sevdiğim sanal gerçeklik gözlüğü olmasıyla dikkat çekiyor. Fakat bunun da farkında olacaklar ki ABD'de 800 Dolar, Avrupa'da 900 Euro gibi çok yüksek fiyatlar ile ön satışta.

Fakat diğer rakiplerine göre en büyük artısının belli bir alan yerine sizin tüm odanızı kullanabilecek olması. İki adet sensör ile gelen HTC Vive'da bunu talimatlara göre odanızın belli noktalarına koyduğunuzda artık sizin mekan oyun alanı olacak ve gerektiğinde hareketleriniz de direkt olarak oyuna aktarılabilecek. Bunun yanı sıra Oculus Touch gibi özelliklere sahip iki el için olan ayrı kontrolcüleri de kutudan çıkması büyük bir artısı.

Genel madana benim deneyimlemelerimde her iki sanal gerçeklik gözlüğünden daha iyi bir deneyim sunduran HTC Vive, aynı zamanda en pahalısı olarak dikkat çekiyor. Fakat HTC'nin bizlere MWC 2016'da yaptıkları açıklamaya göre her Oculus Rift oyununu oynatabilecek olan HTC Vive'ın kendine özel oyunları ise Oculus tarafından oynanamayacak olma ihtimali de var.Sonuç olarak eğer bir sanal gerçeklik gözlüğü almak istiyorsanız 1500-2500TL arasında bir masrafı gözden çıkarmanız gerekli. Hadi PlayStation 4 sahibi iseniz bir nebze iyi, fakat eğer PC üzerinden Oculus Rift ya da HTC Vive almayı düşünürseniz sistem gereksinimlerinizi de yüksek tutmanız gerekiyor. Bu da ortalama 3.500-4.000TL'lik minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir PC'ye sahip olmanız gerekiyor demek.

Yani, sanal gerçeklik deneyimi için birkaç sene beklemek daha iyi gibi görünüyor. Bu süreçte Twitch ve YouTube üzerinden oynayanları izleyeceğiz gibi görünmekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0