Türk Yapımı Sanal Gerçeklik Deneyimi: Cyberith Virtualizer

3
1
1
1
0
Türk Yapımı Sanal Gerçeklik Deneyimi: Cyberith Virtualizer

Bildiğiniz üzere Oculus Rift adı verilen sanal gerçeklik gözlüğü Kickstarter ile başlayıp Facebook'un satın alması ile daha da ileri taşınmış durumda. Bu gözlük ile neler yapılabildiğini Kickstarter ile çıkmasından bu yana hemen hemen herkes duydu. Fakat bir Türk'ün düşünceleri, bunu daha da ileriye taşımak üzere.

Bildiğiniz üzere Oculus Rift adı verilen sanal gerçeklik gözlüğü Kickstarter ile başlayıp Facebook'un satın alması ile daha da ileri taşınmış durumda. Bu gözlük ile neler yapılabildiğini Kickstarter ile çıkmasından bu yana hemen hemen herkes duydu. Fakat bir Türk'ün düşünceleri, bunu daha da ileriye taşımak üzere.

Örneğin Battlefield 4'teki tüm hareketleri siz yapmak ister miydiniz? Ya da bir korku oyununda W, A, S, D ve fare kullanarak kaçmak yerine koşarak kaçmayı? İşte bu deneyimleri yaşamak artık çok yakın!

Avusturya'da yaşayan Tuncay Çakmak, 10 kişilik ekibiyle (Ekibinde Gencay Çakmak isminde bir Türk daha var) aslında duyurulmasından kısa bir süre önce çıkan Virtuix Omni isimli oyuncunun beden hareketlerini de oyuna katmasını sağlayan bir yapının geliştirilmiş halini bizlere sundu.

Virtuix Omni, Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğüyle sağlanan sanal gerçekliğe oyuncunun bir platforma girmesi ve özel bir ayakkabı giymesi sonucu yürüme hareketlerinide oyuna aktaran bir sistem.

Resimde de görüldüğü gibi platforma Oculus Rift'i, özel ayakkabısını ve elinde tutacağı aparatı da alarak geçen oyuncunun yürüme, koşma hareketleri oyuna yansıyor ve neredeyse her hareketimiz böylece oyuna yansıyor.

Fakat Tuncay Çakmak'ın Cyberith firması bu hareketleri bir üst seviyeye hem de özel ayakkabı olmadan taşıyor.

Cyberith Virtualizer ile Virtuix Omni'de yapamadığımız çömelme, zıplama, oturma gibi hakeletleri de ekleyen Tuncay Çakmak ve ekibi özel ayakkabı yerine sadece çorap ile bunları yapabilmemizi sağlıyor.

Örneğin yukarı da da belirttiğim gibi Battlefield 4 gibi bir oyunu oynarken “Ah şunu klavye ve fare (ya da Xbox, PS kumandası) olmadan yapabilsek ne güzel olur” diye en az bir kez aklımızdan geçen bu düşünceyi gerçeğe taşımaları heyecan verici olduğu kanaatindeyim.

4 dakikalık Tuncay Çakmak'ın ingilizce anlatımıyla tanıtılan Cyberith Virtualizer tanıtım videosuna bakalım:

BF4'te çoklu oyuncu modunda “Siege of Shangai” haritasında keskin nişancılardan kaçmak çömelmemiz, engelin üzerinden atlayarak koşmaya çalıştığımız, binaların üzerinden atlayıp paraşütümüzü açarak salına salına inerken birkaç adam öldürme gibi anların çok olduğu haritada bunları kendimizin yapabilmesi harika olmaz mıydı?

Şimdiyse 35saniyelik de olsa, Battlefield 4 ve Counter Strike Godan sahnelerin gösterildiği videoyu izlemek bile çok eğlenceli!

FPS oyunlarındaki heyecanını gördüğümüze göre bir de korku oyununda bizzat kendi olduğumuzu düşünelim:

Bunun dışında GTA 4, Crysis 3, Halflife 2 ve hatta Wow oyununa ait videolarını Cyberith Youtube kanalından görebilirsiniz.

Birçok yenilikçi teknolojiler gibi Cyberith Virtualizer da Kickstarter'da aradığı desteği 31 Ağustos tarihinde bulmuş. Yani bizler de dağıtımını beklemeye ve “Acaba ülkemize gelir mi?” sorularını sormaya başlayabiliriz.

3
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
1
0