Dünyanın En Gelişmiş Biyonik Eli Bir İngiliz Kadına Takıldı

0
0
0
0
0
Dünyanın En Gelişmiş Biyonik Eli Bir İngiliz Kadına Takıldı
Nicky Ashwell isimli bir İngiliz kadın, dünyanın en gelişmiş biyonik elini taşıyan ilk insan oldu. Doğuştan sağ eli olmayan Nicky, artık bir sürü yeni işin yanında bisiklet de sürebiliyor.
Leeds kentinde kurulmuş olan Steeper Group tarafından geliştirilen BeBionic ismindeki el 26 yaşında Londra’da oturan Nicky Ashwell için özel olarak geliştirildi ve firmanın dediğine göre anatomik olarak en düzgün yapılan biyonik uzuv olma özelliğini taşıyor ve doğal olan hareketleri en isabetli şekilde gerçekleştirmeyi sağlıyor.

Bu eli yaratmak için geliştiriciler Formula 1 otomobillerinde kullanılan iskelet teknolojisinden yararlanmış ve bu yapıyı çok daha küçük ölçekte uygulayarak biyonik elin iskelet yapısını oluşturmuş. Bu özel yapısı nedeniyle son derece hassas da olan biyonik el, gerçek bir elin yaptığı 14 farklı tutuş pozisyonunda hareket edebiliyor.

BeBionic biyonik el, kolda bulunan kaslar tarafından tetiklenen sensörler sayesinde hareket ediyor. Her parmağın ayrı bir motoru olduğundan ayrı ayrı hareket edebiliyorlar ve hareketlerin gerçekçi olabilmesi için bu el 337 ayrı mekanik parça barındırıyor.
 

Parmaklar performansını denge, hız ve güç ile artırabilsin diye eklem aralarında nadir bulunan bir tür mıknatıs kullanılan bu elde parmak uçlarında gerçek dokunuşun hissini simule edebilmek için hava kabarcıkları kullanılmış. Ayrıca 45 kilograma kadar ağırlığa dayanan bu el Nicky’ye insan üstü bir kuvvet vermiyor.

Bir çevrim içi moda ve trend markasının ürün müdürü olan Nicky, “BeBionic’in bu ufak elini ilk denediğimde çok sıra dışı ve ilginç bir deneyimdi ve anında önümde bir sürü yeni tecrübe olduğunu hissettim. Gereksiz yere hayatı kendim için daha zor kıldığımın farkına vardım. Hareketlerim artık daha doğal ve kolay. Hala kendimi bazı zamanlar garip hissediyorum; mesela artık erkek arkadaşımın elini tutarken diğer elimle cüzdanımı taşıyabiliyorum.” diyor biyonik eli ile ilgili konuşurken.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0