İnternete Bağlanan, Video Kaydı Yapan Biyonik Göz: Enhance Your Eye

1
0
0
0
0
Teknolojinin sağlık alanında da ilerlediğini biliyoruz. Fakat bu kadar ileri gidebileceğini düşünmüyorduk. İşte internete bağlanan, video kaydı yapan Enhance Your Eye projesi.
Teknoloji hızla ilerlemeye, gelişmeye devam ediyor. Gerek mobil cihazlar, gerek otomobil gibi alanlarda ilerleyen teknoloji her alanda olduğu gibi sağlık alanında da gelişmeler göstermekte.

Fakat bu seferki örneğimiz tamamen bilim-kurgu filmlerinden fırlamışcasına gelecek bir proje olarak karşımıza çıkarak şaşırtıyor.İtalyan MHOX Tıb Laboratuvarı'nda geliştirilmekte olan Enhance Your Eye aldı proje, kısaca kelimelerin baş harfleri alınarak yine ingilizce "göz" anlamına gerelen EYE adını almış.

Bilim-kurgu gibi gelen kısmı ise bu EYE projesi bir biyonik göz olacak ve teknolojinin niğmetlerini fazlasıyla kullanmasıyla dikkatleri üzerine çekecek. Yani, EYE fotoğraf çekebilir, video kaydı yapabilir, Wi-Fi ağlarına bağlanarak internet bağlantısı sağyalabilir bir göz olacak!Hatta bu EYE adı verilen gözde Instangram'daki gibi çerçeve ve filtreleme özelliği de olacak. (Arada çıkarıp selfie çekeriz artık)

Görme bozukluğu ve görme duyusunu kaybetmiş kişilere yönelik yapılan bu çalışmanın normal bir biyonik göz olan Heal, fotoğraf ve video kaydı yapabilen özellikli hali Enhance ve WiFi bağlanabilir özellikli Advance şeklinde üç farklı seçeneği olacak. Ayrıca bu üç tür de 3D yazıcılar vasıtasıyla üretilecek.Şu anda hayal gelen bu proje için ön görülen tarih ise Ocak 2027 olarak belirlenmiş. Bakalım o zaman geldiğinde nasıl bir göz ile karşı karşıya kalacağız.Kaynak: MHOX
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0