Samsung Gear S2 Android İşletim Sistemi Kullanmayacak

0
0
0
0
0
Her ne kadar akıllı saatler için henüz zamanın erken olduğunu düşündüğümü sürekli belirtsem de bu cihazlara bir gün alışacağımız ve bileğimizdeki telefonları hayatımızın vaz geçilmez birer parçası yapacağımız gerçeğinden de kaçmıyorum.
Akıllı saat teknolojilerinin ve çeşitlerinin her geçen gün gelişmesi ve farklılaşması, daha farklı işlevlerle daha kullanışlı saatlerin ortaya çıkması,  akıllı telefonların ilk günlerinde olduğu gibi heyecan verici gelişmelerden biri.

Bağımsız geliştiricilerin tasarladığı ve kitle fonlama kampanyalarında sürekli isimlerini duyduğumuz birbirinden farklı akıllı saat şöyle dursun, alanda başı çeken ve yön veren büyük isimlerden biri şüphesiz ki Samsung ve Kore merkezli teknoloji devinin geliştirdiği Gear serisi akıllı saatler.

Gear serisinin yeni versiyonu olarak göreceğimiz ve geçtiğimiz günlerde tasarımı ortaya çıkan saat, son gelen haberlere göre pek çok saatten farklı bir özellik barındıracak ve bu özelliği ile muhtemelen beklenen ilgiyi göremeyecek.
Gear S2 adındaki bu saat, Google’ın geliştirdiği Android işletim sisteminin giyilebilir teknolojiler odaklı sürümü Android Wear yerine Samsung’un kendi işletim sistemi olan Tizen’i kullanacak ve bu da demek oluyor ki Android’in Wear için optimize edilmiş olan uygulamaları Gear S2’de çalışmayacak.

Bir geliştirici için elbette bu durum sorun yaratacak çünkü halihazırda zengin bir içerik menüsü ve yaygın kullanıcı kitlesi olan Android ekosistemi yerine durumunun ne olacağı kesitirlemeyen bir işletim sistemi ve yeni bir cihaz için uygulama geliştirmek riskli bir girişim olacak. Diğer yandan Samsung’un yaptığı bu hamle sektör içinde “tekerleği yeniden icat etmeye çalışmak” olarak anılıyor ki bu da son derece riskli ve zaman kaybı olan bir hamle.Samsung’un Unpacked etkinliğinin sonunda gösterilen birkaç görsel ile yeni giyilebilir teknoloji ürününün Gear S2 olacağını ve Berlin’de Eylül ayının başında düzenlenecek olan IFA etkinliğinde tanıtılacağını ayrıca Tizen işletim sistemine sahip olacağını öğrenmiştik. Şimdi sadece bekleyip Samsung’un bu riskli hamlesinin başarıya ulaşıp ulaşmayacağını izlemek kaldı ki aslında bu hamle sektör takipçilerini (en azından bizi) oldukça üzdü. (Sen Samsung’sun büyük düşün diyeceğiz; ama bu kadar da anlamsız şeyler düşünme; Tizen nedir ya, mis gibi Android Wear dururken)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0