Giyilebilir Teknolojiler Sporda Haksız Rekabet Yaratıyor!

0
0
0
0
0
Giyilebilir teknoloji sektörü, spor müsabakalarında haksız kazanç mı sağlıyor?
Günümüzde sürekli çıkan yeni bir giyilebilir teknoloji ürünü görüyoruz. Akıllı saatlerden tutun, akıllı taytlara, akıllı bilekliklerden, akıllı gözlüklere, akıllı yüzüklere. Vücudumuzun artık neredeyse komple akıllı, giyilebilir teknoloji ile kaplanmış durumda.

Bildiğiniz üzere her spor kendine has kuralları ile yapılır ve bu kurallar dahilinde müsabakalar gerçekleşir. Sporcuların veya takımların bu kuralları çiğneyerek, illegal yollarla rakiplerinden üstün hale gelmelerini sağlayan şeyler yapmaları doğal olarak yasak ve ceza almalarına sebep oluyor. (Bkz : doping, hormon takviyesi)Hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan, giyilebilir teknolojiler büyük kolaylık sağlıyor ve her geçen gün yeni bir kolaylık, çözüm getiren cihazlar çıkıyor. Peki bu cihazlar da bir anlamda diğer rakibe üstünlük sağlamak olmuyor mu ?

Giyilebilir teknolojinin başında gelen, akıllı bileklikler, anlık olarak vücudunuzun detaylı bilgilerini size gösterebiliyor. Giyilebilir teknoloji oyuncu / performans analizi konusunda çok fazla yarar sağlayabiliyor takımların teknik adamlarına.
 

 Tamam güzel ama bir doping değil yani.


Eğer böyle düşünüyorsanız gelin geçenlerde yaşanan bir olaydan bahsedelim :Yukarıda görmüş olduğunuz basketbolcu Stephen Curry, geçen mart ayında NBA şampiyonasında  önemli bir dönemden geçen Golden State Warriors takımının bir oyuncusu. Takımın koçu Steve Kerr her ne hikmetse, bir sakatlanma yaşamayan, yorgunluk belirtisi dahi göstermeyen oyuncusunu kenara alıp dinlendirmeyi tercih etmiş ve bu kararıyla hem medyadan hem taraftarlardan tepki görmüştü.

Çünkü kimse bilmiyordu ki, Stephen abimiz akıllı bileklik takıyor, kendisi bile yorulduğunun farkında olmadığı halde, taktığı bileklik onun istenilen, kendisinden beklenilen en üst performansta olmadığını gösteriyor ve bu bilgileri takımın koçuna iletiyordu.

Yani bu takımın koçu, gözlem yapmadan direk teknoloji yardımıyla tüm oyuncularından tam performans alabilirken, karşı takımın koçu her atan kalp atışını ölçemediğinden bu kadar ince düşünemiyordu.

Şimdi tekrar soruyoruz, sizce bu da bir çeşit haksız avantaj değil mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0