Google Cardboard Yenilendi, Kullanım Alanları ve Sunulan İmkanlar Genişliyor

0
0
0
0
0
Google, I/O 2015 etkinliğinde tanıtılan özellikler ve yenilikler, Cardboard VR setinin ileri de ne denli geniş bir kullanım alanın olacağını işaret etmekte.
Sanal gerçeklik gözlükleri hayatımıza hızlı bir giriş yapmış durumda. Pek çok model ve seçeneğin bulunduğu bu sanal gerçeklik gözlükleri içinde en fazla rağbet görenlerden biri de kuşkusuz Google'ın Cardboard'u.

Bugün Google tarafından düzenlenen  I/O 2015 etkinliğinde yeni bilgiler gelen ürünlerden biri de Cardboard. Artık 6-inç ekranlı telefonlara kadar destekleyebilen Cardboard, yenilenmiş buton yapısı ile de çoğu model telefonlarda elverişli şekilde kullanılacak. Ayrıca hem Android hem de iOS için Cardboard SDK mevcut durumda. Online sistem üzerinde pek çok farklı modeli bulunan Cardboard'un, Google tarafından planlanan hedef kullanıcı sayısı ise 1 milyon. Maliyetinin düşük oluşu, pek çok telefon için gelen desteği ve binlerce farklı tasarımı ile sunulan Cardboard'ların bu hedefe ulaşması ise oldukça muhtemel.

Google'ın bugün düzenlediği etkinlikte sadece Cardboard'un yeniliklerinden bahsedilmedi elbette. 'Expeditions' adlı yeni bir sistem, oldukça büyük ilgi görecek gibi. Özellikle eğitim kurumları hedef alınarak geliştirilen sistem, öğrenciler için son derece yararlı olacak. Öğretmenlere içlerinde özel bir uygulamaya sahip tabletler verilecek ve sınıftaki her öğrenciye Google Cardboard'lar dağıtılacak. Ardından sınıftaki tüm Cardboard'larla tablet üzerinden bağlantı kurabilen öğretmen, Google tarafından VR setler için özel olarak hazırlanmış tur ve gezi videoları öğrencilerine sunarak, bir nevi sanal gezi yaptıracak.
 


Örneğin Çin Seddi'nin VR setler için özel bir tur videosu bulunmakta. Bu videoyu sınıfına sunan öğretmen, tüm öğrencilere eş zamanlı Çin Seddi turu yaşatabilecek. Eğitim alanı için oldukça verimli bir proje gibi duran sistem, Google tarafından dünyanın tüm okullarına sunulacak. Yapılması gereken tek şey, eğitimcilerin ya da kurumların, Google ile iletişime geçmesi. Ardından gerekli tüm malzemeler Google tarafından sağlanacak (tabi bunlar öğrencilere geçici olarak verilecek ve proje bitiminde geri toplanacak. Yani sınıfta öğretmeniniz eşliğinde birkaç tarihi ya da benzeri yeri -sanal olarak- gezdikten sonra, geri iade edeceksiniz).

I/O etkinliğinde üstüne basılarak ''dünyanın her yeri için bu hizmetimiz geçerli'' dendi. Ancak yarın birgün bizim ülkeden bir eğitimci talepte bulunur da olumsuz cevap alırsa, tüm sorumluluk Google'a ait (dünyanın her yeri ifadesini kullanmasaydın o zaman, değil mi? ).Son olarak Google tarafından sunulan sistemlerden biri de Jump. ''Dünyayı VR videolar için keşfet'' sloganı ile tanıtılan sistem şu şekilde; Google, GoPro ile ortak bir çalışma yapacak. Kamera Geometrisi denilen, 360 derece ve farklı açılarda toplamda 16 GoPro'nun bulunduğu bir platform bulunmakta. Bu platform sayesinde bir yerin (manzara olur, sıradan bir oda olur vs) 360 derece fotoğraflaması yapılıyor. Ardından Jump sisteminin sunduğu 3D eşleştirme sistemi sayesinde 16 GoPro'nun çektiği fotoğraf, 3D olarak bir araya getiriliyor.Sonuç olarak 3D ve 360 derecelik bir fotoğraf ya da video ortaya çıkıyor. Google'ın yeni Jump sistemi, yaz aylarından itibaren YouTube'da da desteklenecek.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0