Google'dan Sağlık Verilerinizi Kontrol Edecek Medikal Bileklik Geliyor

0
0
0
0
0
Google'ın gizli laboratuarı X, yine konuşulacak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.
Giyilebilir teknoloji sistemleri platformuna, Google yeni bir ürün ile giriş yapmaya hazırlanıyor. Bloomberg'in haberine göre Google, sağlık sınıfına uygun bir fitness takip bilekliği sistemi üstünde çalışıyor. Habere göre bileklik kalp ritim hızı, nabız, vücut sıcaklığı gibi hayati belirtiler dışında, dış faktörler olarak adlandırabileceğimiz güneşe maruz kalma süresi gibi bilgiler de verecek.

Proje; Google Glass, Google Loon ve kendi kendini sürebilen araçlar gibi projelerin de arkasında olan, Google'ın gizli labaratuarı X'de geliştirilmekte. Ancak Google'ın bilekliği genel kullanıcılı profiline sunulmayacak. Google, yeni bilekliğini klinik çalışmalarda ya da reçeteli hastalarda kullanma amacında.Bu sayede Google, doktorlara hastane dışındaki hastalarının verilerine ulaşma adına önemli bir katkıda bulunacak. Genel tüketiciye yönelik fitness takip bileklikleri, Google'ın bilekliğinin sunduğu tarzda tıbbi bir sistem sunmuyor ve doktorlara gerekli hayati bilgi verileri verilmesi gerektiğinde yanıltıcı olabiliyor. Apple da benzer problemi ResearchKit'i ile bir süredir çözmeye çalışıyor.

Google X'in zaten şimdiden tıbbi konuda pek çok çalışması bulunmakta. 2014 yılında şirket, laboratuarında şeker hastalarının glikoz seviyelerini izleyip, takip edebilen bir kontakt lens üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Ayrıca Ocak ayında Google'ın araştırma ve çalışma süreçleri sırasında bazı ilaç şirketleriyle ortak çalıştığı da öğrenilmişti. Bakalım Google'ın yeni bilekliği nasıl olacak?

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0