Google'ın Android N İle Sunacağı Yepyeni Sanal Gerçeklik Platformu: Daydream

0
0
0
0
0
Google'ın Android VR olarak gelmesini beklediğimiz sanal gerçeklik platformu Daydream adıyla duyuruldu!
Bildiğiniz gibi günden güne hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden sanal gerçeklik platformuna her geçen gün yeni teknolojiler ve platfromlar ekleniyor. İlk olarak Oculus Rift ile gündeme gelen teknoloji, ardından Oculus'un Facebook tarafından satın alınması, Oculus'un kendine ait bir platforma sahip olmasıyla gelişmeye başladı. Ardından Facebook ve YouTube'un 360 derecelik videoları ile bir adım daha atılan teknolojide Samsung ve Oculus işbirliği ile gelen Gear VR ile mobil platformlara geldi.

PC tarafında Oculus Rift'e rakip olarak HTC Vive, Razer OSVR, Zeiss VR One, Avegant Glyph gibi rakipler gelirken Fove VR adındaki teknoloji ile beraber sadece kafa ve vücut hareketleri değil, aynı zamanda gözümüzün hareketleri de bu platforma dahil edildi. Konsol tarafında ise PlayStation VR ile bir yenilik getiren Sony, PlayStation 4 ve yeni PS serilerinde kullanıcılarına sanal gerçeklik deneyimi sunacak.
 

Bu kadar gelişme ve Nvidia'nın GeForce GTX 10 serisi ile daha da şenlenecek olan otamda Google ise sadece bir karton olan Cardboard ve basit bir yazılım ile bizlere sanal gerçekliği sunmaya çalışıyordu. Google Sokak Görünümü, YouTube 360 gibi birkaç destek bulunan bu platform için daha önce buradan bahsettiğimiz gibi Android VR adındaki yeni bir platform ile sağlam bir giriş yapması beklenmekteydi. Ki öyle oldu.Daydream adını alan sanal gerçeklik platformu bizlere Android N ile beraber gelecek. Tıpkı Gear VR'da ve Oculus'ta olduğu gibi özel bir arayüz ve mağazası olacak olan Daydream ilk başta Nexus cihazların yanı sıra Samsung, Huawei, Asus, Xiaomi, Alcatel, HTC, LG ve ZTE tarafından destek alacak. Yani tahminime göre Gear VR kendi Oculus arayüzü dışında Daydream desteği ile kombo yapacak.İlk etapta Google'ın YouTube, Street View (Sokak Görünümü), Play Movies (Play Filmler), Google Photos (Google Fotoğraflar) ve the Play Store desteği sunacak olan Daydream'de MLB, HBO Now gibi bazı hizmetler de hazır destek sunacak. Bunlara tahminime göre Spotify, Netflix ve bazı ülkemizde de aktif olan hizmetler de zaman içinde dahil olacaktır. Ayrıca EA, Ubisoft gibi geliştiriciler başta olmak üzere NetEase Games, Otherside, CCP, nDreams, Climax gibi stüdyolar da Daydream için çalışmalar yapacak.Daydream'e sahip olmak için kendine özel yapılacak lansmanda daha detaylı bilgilerin gelmesini beklediğimiz VR teknolojisi için Google kendi VR setini duyurmak yerine örnek bir tasarım sunmakla yetindi. Firmaların bu noktada çalışma yapmasını isteyen Google, Gear VR gibi görünnen bir gözlük ve bir de kumanda olmasını talep ediyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0