Göz Hareketlerini Algılayabilen VR Seti Fove Görücüye Çıktı

0
0
0
0
0
Sanal gerçeklik gözlükleri hayatımıza dahil olalı çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, şimdiden atılan önemli adımlar, bu platformun gelecekte ne denli önemli bir yeri olacağının işaretcisi.
Günümüz sanal gerçeklik gözlükleri, kullanıcılarına şüphesiz muhteşem bir deneyim sunmaktalar. Ancak, özellikle Oculus Rift gibi sektörün öncülerinin sunduğu kullanım şekilleri, tam olarak tatmin etmemekte.

Sanal gerçeklik gözlükleri sizi, yarattığı sanal ortama olabildiğince inandırma amacıyla geliştirilmekte. Fakat kullanıcıların etraflarında oluşturulan sanal ortamı tanımaları için sürekli olarak kafalarını çevirmeleri gerekiyor. Yani sanal gerçeklik gözlükleri düz mantık olarak size mouse'un kamera bakış sistemini boynunuzu çevirerek kontrol etme imkanı sunuyor.Bu konuda atılan en önemli adımlardan biri, -bu haberimizde de GTA V oynayarak denemişlerdi- her yöne hareket edebilen sanal gerçeklik platformları. Ancak o sistemde bile, bahsedilen boyun hareketini yapmadan sağınıza, solunuza bakamıyorsunuz. İşte kafayı buna takan bir şirket, 'Fove' adını verdiği yeni bir VR set ile, belkide sanal gerçeklik gözlüğü sektöründe çığır açabilir.

2560 x 1440 çözünürlüğe ve 5.8-inç ekrana sahip olan Fove, diğer VR setlere göre daha geniş bir görüntü açısı sunmakta. Bunun sebebi ise, VR'da göz hareketlerini takip sistemi bulunması.

Kızılötesi sisteme sahip Fove, bu sayede kullanan kişinin gözünün yaptığı en ince hareketleri bile algılayabiliyor (göz kırpma hareketini bile). Sistem, bu sayede sanal gerçeklik arayüzünü olabildiğince doğal bir kullanıma sunmayı amaçlamakta. Ayrıca Fove'un tek hedefi oyun sektörü değil. İletişim ve hareket etmede zorluk çeken hastalara da, Fove ile son derece yararlı bir kullanım alanı sunulacak.
 


Kickstarter üzerinden destek bekleyen proje, son derece büyük ilgi görmekte. Geliştirici kit ile erken kullanım deneyimi isteyenler için sistemin şu anki fiyatı 349 dolar. Şirket gelecek planlarında Fove'u sadece göz hareketlerini algılayan değil, yüz mimiklerini de algılayarak üst düzey bir deneyim sunan platforma dönüştürme amacında. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0