Hangi Akıllı Saati Almalıyım?

7
2
1
1
0
Ben hala yeteri kadar akıllı olmadıklarını savunuyor olsam da akıllı saat furyası büyümeye ve kimi zaman adını sanını duymadığımız firmalar “biz de akıllı saat yaptık bakın!” diyerek karşımıza çıkmaya devam ediyor.
Ben hala yeteri kadar akıllı olmadıklarını savunuyor olsam da akıllı saat furyası büyümeye ve kimi zaman adını sanını duymadığımız firmalar “biz de akıllı saat yaptık bakın!” diyerek karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Elbette durum böyle olunca ve insanlar neredeyse hiçbir özelliğini kullanmayacakları akıllı saatleri merak edip stand başına üşüşmeyi de sürdürüyor. (sağlık/spor uygulamalarını kullananları tenzih ediyorum; ama spor yapmayan akıllı saat kullanmasın mı?)

Tabi ortalık bu kadar akıllı saat dolunca insanların kafası da karışıyor, hangisini alsak ya da bir akıllı saat alsak mı? Sony’den, Samsung’dan başka piyasaya çok uygun fiyatlı saatler de var sanki; peki bu saatler ne işe yarıyor? gibi soruları cevaplamak da bize kalıyor.

Buyrun size CES 2015’te görücüye çıkan akıllı saatlerin sıralı tam listesi

 Garmin

Garmin firması ürün yelpazesini genişleterek birden fazla giyilebilir ürün ile yer alan isimlerden oldu CES 2015’te ve birisi Vivoactive ismindeki saat olmak üzere 3 adet saat ya da bileklik tanıttı.

Vivoactive, firmanın daha önceki ürünü Vivofit spor bilekliği üzerine eklenmiş bir akıllı saat. Bu saat ile yine spor uygulamalarınızın takibini yapabiliyor, sağlık durumunuzu kontrol edebiliyor ve buna ek olarak da akıllı saatlerin neredeyse tek işe yarar kısmı olan bildirim alma özelliğini kullanabiliyorsunuz. (mesaj okumak için 250 Dolar vermem, kimse kusura bakmasın)

 Guess


 
Akıllı saat trenine ilk binen moda markalarından biri oldu Guess, saatlerini akıllandırma kararı alarak ve Rigor model saatini Android ve IOS uyumlu hale getirerek şık çizgisini ve yılların tecrübesini teknoloji ile harmanlamış.

Klasik bir saat görünümündeki bu saat, kadranın alt kısmında bildirim ekranı bulundururken bir de gövdesindeki mikrofon ve hoparlör sayesinde sesli komutlarınızı saatiniz ile vermenize ya da gelen aramaları cevaplamanıza imkan veriyor. (Fiyatı muhtemelen standart Rigor’dan biraz daha pahalı olacak; ama akıllı saat diye buna derim, gerçekten hem saat hem de akıllı)

 Kronoz

Tasarımı ile dikkat çeken ve işlevsel olan bir başka akıllı saat de İsviçreli firmadan geldi. (adamların saat işçiliği konusundaki becerileri zaten ortada, bir de akıllandırmışlar)

Kronoz’un ZeWatch ismini verdiği bu saat, bluetooth ile telefonunuza bağlanarak bildirimlerinizi ve mesajlarınızı takip etme imkanı sunuyor ve elbette son dönemin modası olan sağlık uygulamaları barındırıyor. Üstelik gelen aramaları cevaplamanıza da imkan veren bu çok akıllı ve farklı tasarımlı saat, 79 Euro gibi bir de fiyat etiketi bulunduruyor. (bir de hem IOS, hem de Android uyumlu)

 Lenovo


 
Mobil cihazlar konusunda kendisini günden güne geliştiren ve dizüstü bilgisayar konusunda yakaladığı başarıyı küçük mobil dünyada da gösterecek gibi duran Lenovo da VB10 isimli fitness bilekliği ile CES 2015’te yerini aldı.

Suya karşı dayanıklı olan ve farklı tasarımlarla karşımıza çıkan VB10, tüm özelliklerinden önce 7 güne kadar dayanabilen bataryası ile rakiplerinin önüne geçiyor. (diğer özellikler standart zaten)

Gelen aramaların bildirimlerini görebildiğiniz ve 150 karaktere kadar metinleri tek seferde görüntüleyebidiğiniz ekranı sosyal medya bildirimlerinize de yer ayırmış.

Birkaç renk ve model ile karşımıza Nisan ayında çıkması beklenen VB10 89 dolar fiyat ile raflardaki yerini alacak. (elbette Türkiye fiyatı meçhul)

 LookSee


 
Saatten çok bir bileklik gibi duran bu saat de türdeşleri gibi bluetooth ile telefonunuza bağlanıyor ve bildirimleri bileğinize taşıyor. Farklı olan kısmı ise tasarımı dışında bir de E-Ink ekran teknolojisini kullanmış olması ki bu da kendisine minimum eneri tüketimi sunuyor.

Malum saat kullananlar bilir, saatinizin pilini yılda bir kez ya değiştirirsiniz ya değiştirmezsiniz, saat öyle çok da enerjiye ihtiyaç duyan bir cihaz değil. (mekanik bi’ kere) LookSee de bu amaç doğrultusunda üretilmiş bir bileklik. Tek şarj ile bir yıl dayanabileceği söylenen bu saat, her dakika bildirim almanız halinde ise 2 ay şarj sorunu olmadan kullanılabiliyormuş. (Gavur neler yapıyor arkadaş)

 LG Audi


 
LG G Watch’ın Audi otomobil firması için özelleştirilmiş bir versiyonu diyebileceğimiz bu saat, şıklığının yanı sıra araç içi sistemleri kontrol edebilmenizi sağlayan uygulamaları ile son derece işlevsel hale geliyor. Elbette buna sahip olmadan önce bir de Audi almanız gerekiyor ki bu da saate sahip olmanın maliyetini biraz artırıyor. (biraz ama çok değil)

 Martian


 
Amerikan kökenli bir başka saat firması olan Martian da Guess gibi şık ve herkesin sahip olmak isteyeceği ürünlerden birisi ile CES’teydi. (teknoloji fuarı mı moda şovu mu belli değil, nerde eski CES’ler)

Android ve IOS uyumlu olan Martian akıllı saatleri (birkaç modeli var adamların ve gerçekten iyiler) bildirim ekranının yanı sıra sesli komut ile mesaj yazmanıza ve gelen aramaları cevaplamanıza imkan verirken saatiniz ile telefonunuzun kamerasını kontrol etme fırsatı da sunuyor.

 Mio


 
İşte neden diye sorduğum cihazlardan biri. Mio’nun Alpha 2 modeli bileğinizde EKG makinesi derecesinde bir kalp monitörü taşımanızı sağlıyor.

Android ve IOS işletim sistemine sahip telefonunuza Bluetooth ile bağlanan bu sözüm ona akıllı cihaz, spor aktivitelerinizi takip ediyor, kalp ritminizi ölçüyor ve elbette saati gösteriyor.

30 metreye kadar su geçirmez olan ve darbelere karşı da dayanıklı olan Mio, spor tutkunları ve sağlıklı yaşam meraklıları için çok kullanışlı olsa da gerçek akıllı saat bu değil.

 Montblanc e-Strap


 
İşte tasarımı ile fark yaratan bir başka isim. Montblanc adeta kendi üretimi saatlerinden birini almış ve kayışına bir akıllı bileklik takarak iki taraflı bir cihaz üretmiş. (bence çok şık olmuş) Böylece bileğinizin üstünde normal bir saat dururken bileğinizin altında da bir dijital ekran taşımış oluyorsunuz.

Bileğinizin alt kısmında kalan bu 0.9 inçlik 128 x 36 piksel çözünürlüğündeki OLED dokunmatik ekran, telefon bildirimlerinizi takip etmenize imkan verirken takvim, mesj ve sosyal medya uygulamalarına da yer ayırıyor ve telefonunuzun müzik çalarını ve kamerasını kontrol etme imkanı sunuyor.

 MOTA


 
Haziran 2015 yılında gönderimi başlayacak olan ve bir crowd-funding (bunun türkçesini de bulamadık hala) yolu ile hayata geçen MOTA Smartring, telefonunuzu cebinizden çıkartmadan mümkün olduğunca çok şey yapabilmeniz için tasarlanmış.

Kitle yatırımı ile hayat bulan bir proje olduğu için bazı eksikleri mazur görülebilecek olan bu akıllı halkanın en büyük eksiği batarya cephesinden geliyor. Standbyda 72 saat dayanabileceği söylenen bataryasının 3 saatlik de konuşma süresi bulunuyor ve yeniden tam dolu hale gelmesi 2 saat sürüyor.

80 Dolar olan satış fiyatının yanı sıra MOTA isminin bir diğer etkileyici noktası da ekibin yakın zaman içinde bir de akıllı gözlük çıkaracağını ve Google Glass’a da evap vereceklerini belirtmesi. (adam delinin teki çıktı Rıza Baba, Google’a maydan okuyor)

 Omate


 
Ocak ayında piyasaya çıkacak olan iki farklı seri ile akıllı saat pazarında isim yapmanın peşinde olan Omate, Roma ve Racer ismini verdiği bu iki saati 99 ve 129 dolardan satışa sunmayı hedefliyor.

Bu iki seri de benzer özellikler sunarken tasarım farkları ile göze çarpıyor. Racer daha sportif bir tasarıma sahipken Roma daha şık ve klasik görünümde bir saat.

 Polar


 
Hali hazırda işini iyi yapan fitness bileklikleri ile tanınan Polar’ın A300 modeli daha hesaplı fiyat etiketi ve zenginleştirilmiş kullanım alanları ile Şubat ayında piyasada olacak. Dahili bir kalp monitörü de bulunan Polar A300, adımlarınızı sayıyor, kalp ritmininzi takip ediyor ve üstelik size bazı ufak antrenman tavsiyeleri sunuyor.

Su geçirmezlik özelliği de bulunan A300; siyah, beyaz ve pembe renk seçenekleri ile 140 ile 180 dolar arasında bir fiyat ile karşımızda olacak. (Spor, sağlıklı yaşam falan hep bunlar, bana göre değil)

 Sony


 
Elbette CES 2015’ün akıllı saatleri arasında bu fenomen cihazın ilk örneklerinden olan Sony Smartwatch’ın yeni modeli de vardı. Üstelik yenilenmiş tasarımı ve metal çerçeveli gövdesi ile Smartwatch 3, kardeşlerinin mirasını geliştirerek yeni yıla girmiş gibi görünüyordu.

İşlemcisi daha güçlü bir hale gelmiş, ekranı geliştirilmiş ve yazılımı güncellenmiş ve bir de GPS eklenmiş olan Sony Smartwatch 3, bu kadar değişmiş gibi görünmesine rağmen; ne var ki bir önceki yıl gördüğümüz kardeşinden çok da fazla bir şey sunmuyor kullanıcılarına. (Ben yine de metal gövdeyi tercih ederdim)

Bunun yanı sıra Sony, yine CES 2015 kapsamında bir de SmartEyeglass aparatı üzerinde çalıştıklarını söyledi ki bu zımbırtı da Google Glass’a rakip olması planlanan bir gözlük aparatı. Google Glass’tan farkı ise Sony SmartEyeglass’ın başlı başına bir gözlük olmak yerine, gözlüğe takılan bir aparat olması.

 Swarovski


 
Açık konuşmak gerekirse -ki gerektiğini düşünüyorum- ben bu cihaz hakkında hiçbir şey söylemek istemiyorum. Resmine bakın; zaten hangi amaçla üretildiğini anlamanız uzun sürmeyecektir. (adı da kendini ele veriyor)

 Withings


 
Withings’in daha önceki modeli olan ve 450 dolardan satılan Activite’nin geliştirilmis; daha doğrusu ucuzlatılmış olan modeli Activite Pop, şu an Amerika’da 150 dolardan satışa sunulmuş durumda.

Aslında çok da bir şey vaadetmeyen ve o kadar da akıllı diyemeyeceğimiz Withings Activite Pop, geçtiğimiz yıl firmanın hatasını anlayıp üretim maliyetini düşük tutarak ortaya çıkmış bir saat. Şık bir saat ve adım sayar arayanlar için tercih edilebilir ama yine de bir saatten daha fazlasını beklemeyin Withings Activite Pop’tan.
 
7
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
1
0