HTC ve Valve'den Ortak Sanal Gerçeklik Gözlüğü: HTC RE Vive

0
0
0
0
0
Birkaç gün önce Valve, kendi sanal gerçeklik gözlüğünü çıkaracağı duyurmuş ve hepimiz Game Developers Conference(Oyun Geliştiricileri Konferansı)'nı beklemeye başlamıştık. Bugün ise MWC(Mobil Dünya Konferansı)'da cihazlarını tanıtan HTC hepimizi ters köşe yaparak Valve ile ortak sanal gerçeklik cihazı HTV RE Vive'ın tanıttı.

Bu haberimizde size Valve'in Stream VR adlı bir sanal gerçeklik cihazı çıkaracağından bahsetmiştik. Bugün HTC hepimizi şaşırtarak Valve ile ortak tasarımları olan HTC RE Vive'i çıkardı.

Diğer sanal gerçeklik cihazlarının (Oculus Rift, Gear VR) aksine HTC RE Vive tamamen bitmiş ve hazır durumda. Yapılan açıklama yıl sonuna kadar çıkmış olacak cihazın tüm fonksiyonlarıyla eksiksiz bir şekilde sunulacağı belirtildi.

Vive'i diğer ürünlerden ayıran bir başka özelliği de hareket izleme sensörü. HTC tarafından fazla detaylı açıklanmamış olsa da cihazda bir odayı tamamen kaplayabilecek şekilde kablosuz bağlantı sağlayan VR kontroller bulunmakta.HTC RE Vive ve Stream VR, Oculus Rift'e göre kullanıcıya daha fazla bir sanal gerçeklik tecrübesi sunmak istemiş olmalı, çünkü sizden oturarak diğer, ayağa kalkıp dolaşarak bu tecrübeyi yaşamanızı istiyorlar (büyük ihtimal VR kontroller sayesinde wireless olarak taranan oda sanal ortama aktarılacak). Ancak tek merak edilen konu cihazın kendisinin kablosuz olmaması ki bu oda içinde dolaşırken sizi kısıtlayabilir.

Tanıtımda yapılan açıklamalar şöyle; 

1200x1800 piksel ekran genişliği (iki göz içinde), saniye başına 90 kare oran ve daha geniş açılı bir ekran sayesinde önceki VR teknolojilerinde karşılaşılan titreme sorununu tamamen ortadan kaldırıp, kullanıcıya bambaşka bir deneyim sunuyor.

Gyro-sensör, ivme ölçer ve lazer pozisyon sensörlerinin kombine edilmesiyle sanal dünyada en konforlu şekilde dolaşıp, etrafınıza rahatlıkla bakabilirsiniz. Ergonomik VR kontroller, sanal nesneler ve sanal dünya ile etkileşiminizi en üst seviyeye çıkartır. Kontrollerin bulunduğu pozisyonlar etkileşim ve faaliyetlerinizi geniş bir yelpazede simüle eder.HTC RE Vive'ın önümüzdeki hafta yapılacak olan Game Developers Conference(Oyun Geliştiricileri Konferansı)'da daha detaylı bir şekilde tanıtılması bekliyoruz.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0