İlk Akıllı Saatin Bundan On Yıllar Önce Üretildiğini Biliyor muydunuz?!

3
1
0
0
0
Bundan birkaç sene önce piyasada varlığını duyuran akıllı saatlerin gerçek tarihi, neredeyse cep telefonlarının çıkış tarihi kadar eskilere dayanıyor.
Şu an "giyilebilir cihazlar" dendiğinde aklımıza ilk gelen şey akıllı saatler. Her insanın kullanabildiği ve gerekli olduğu kadar şık da olabilen saatleri teknolojiyle birleştirerek piyasaya süren ve bu cihazlara "akıllı saat" adını veren firmalar, aslında çoğu elektronik cihazın üretiminde olduğu gibi bundan seneler önce farklı bir firma tarafından ortaya atılan fakat o zamanlar tutmayan bir fikri kopyaladılar. İlk akıllı saatin üretimi, Apple Watch ve Android Wear gibi akıllı saatlerin kullanıcılarının çoğunun doğumundan bile eski tarihlere dayanıyor.

Hewlett Packard (HP) tarafından 1977 senesinde üretilmiş olan HP-01, özellikleri bakımından insanlık tarihinde üretilmiş olan ilk akıllı saat olarak kabul ediliyor. Üretilen ilk dijital saat ya da hesap makinesi bulunan saat olmamasına rağmen HP-01, 7 karakter gösterebilen bir LCD ekrana sahipti. 28 farklı tuşu bulunan, süre tutabilen, alarm kurma özelliği bulunan ve hatta veri kaydedebilen HP-01, anlayabileceğiniz gibi bu özellikleriyle birlikte döneminin çok ötesinde bir teknolojiye sahipti.

3 adet pille çalışan HP-01, gelişmiş özelliklerine rağmen istediği satış rakamlarına ulaşamadı. Bunun en büyük nedeni ise, HP-01'in paranın çok daha değerli olduğu o senelerde 700$'lık fiyat etiketine sahip olmasıydı (zamanımıza göre hesaplandığında bir Rolex'ten daha pahalı). Şu an koleksiyon değeri bulunan bu akıllı saatler, günümüzde oldukça popüler olmaya başlayan farklı modellerdeki akıllı saatlerin tek ve gerçek atası.

Kaynak: Gizmodo 
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0