iWatch Güneş Enerjisi İle Çalışacak

0
0
0
0
0
iWatch Güneş Enerjisi İle Çalışacak
Akıllı saatlerin henüz emekleme yılları olduğunu düşünürsek henüz her gün şarj edilme gibi sorunları olması beklenmedik bir problem olmaz. Biliyoruz ki akıllı saat sahibi firmalar bu sorunun üstesinden gelmek için yeni fikirler ortaya atıyor. İşte bu fikirlere bir yenisi de Apple'ın iWatch cephesinden geldi.
Henüz piyasaya çıkış tarihi ile ilgili kesin bir bilgi yok; ancak Samsung'un gerisinde kalmamak ve trendi yakalamak adına, en geç bu yılın sonlarına doğru Apple'dan bir akıllı saat hamlesi beklendiğini daha önce duyurmuştuk. (okumadıysanız buraya buyurun)

Apple'ın üretim sürecinde ve özellikle de enerji konusunda verimliliği artıracak bir çözüm arayışında olduğunu biliyoruz; ancak nasıl bir çözüm ile geleceği konusunda henüz kesin bir bilgimiz yok. Ama elbette konu ile ilgili dedikodular mevcut.

Bu konudaki son söylenti de New York Times'ın yayımladığı bir rapordan geliyor. Rapora göre Apple şu anda güneş enerjisi ile ve kablosuz olarak şarj edilebilecek bir teknoloji geliştirmekle uğraşıyor. Bir anlamda şu an kullandığımız kablosuz şarj aparatlarını geliştirme peşinde olan Apple bu konuda başarılı olursa bileğinizden çıkarmadan kablosuz olarak şarj edebileceğiniz bir saatiniz olacak.

Diğer alternatif olan güneş enerjisi ise çok daha mümkün görünüyor ki hali hazırda Apple'ın güneş panelleri ile ilgili patentleri olduğunu da biliyoruz. Ancak Apple'ın iWatch ile ilgili bir düşüncesi daha var ki; saatinizi değil her gün, ömür boyu şarj etme derdinden kurtulabilirsiniz. Bunun  için yapmanız gereken tek şey ise yürümek.

Apple 2009 yılında aldığı bir patent ile elektronik cihazların, insan kolunun hareketi ile gelen enerjiyi ufak bir üreteç ile elektrik enerjisine dönüştürerek bataryalarını şarj etmenin mümkün olduğunu göstermişti ve bu teknolojinin iWatch üzerinde kullanılmaması için bir sebep görünmüyor.

"Gelişmiş bir işlemciye sahip olan ve son derece küçük olması gereken kol saati gibi bir cihazın bataryası çok çabuk tükenecektir. Biz kullanıcılarımızı böyle bir sorunla karşı karşıya bırakmamak için yıllardır, güneş enerjisi ile şarj olma özelliği olan daha akıllı batarya sistemleri üzerinde çalışıyoruz; ne var ki henüz son ürün haline gelebilecek bir sonuca varamadık." diyor iPod'un babası sayabileceğimiz Tony Fadell ve Apple'ın bu konuda ne kadar kararlı ve titiz olduğunu vurguluyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0