Oculus Rift'in Neden Bu Kadar Pahalı Olduğunu Biliyor musunuz? !

0
0
0
0
0
Sanal gerçeklik cihazlarının pahalı olmalarının aslında çok haklı bir nedeninin olduğunu biliyor muydunuz?
Sanal gerçeklik platformlarının gelişmesiyle birlikte sanal gerçeklik cihazları, başta Oculus Rift gibi göze takılabilen cihazlar olmak üzere birçok oyunun uyumlu halini sistemlerine katmaya ve çoğu kişi tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu cihazların şu an çok gelişmiş olduklarını ve her türlü alanda kullanılabileceklerini söyleyemeyiz fakat diğer bütün cihazlarda da karşılaştığımız gibi bir gün sanal gerçeklik cihazlarıda gelişecektir ve hayatımızda vazgeçilmez bir yer edinecektir.

Geçtiğimiz günlerde senelik etkinliğinin düzenlenmesiyle Oculust tarafından açıklanan yenilikler arasında Minecraft'ın Oculus Rift versiyonunun yapılacağı da vardı. Minecraft'ı 3 boyutlu bir şekilde sanal gerçeklik platformundan oynamak son derece eğlenceli olurdu fakat buna Oculus Rift'in fiyatı katıldığı zaman işin çokta eğlencesi kalmıyor. Yapılan açıklamalara göre yeni model Oculus Riftlerin 350$'dan daha pahalı bir fiyat etiketine sahip olacağı belirlendi.350$ fiyat etiketinin doların değerinden dolayı ülkemize gelişi yaklaşık 1100 TL ve bu fiyat, Oculus Rift'in sadece vergisiz, katma değersiz fiyatı. Durum böyle olunca (ve yurt dışında da 350$ az sayılmayınca) GameSpot editörlerinden birisi Oculus Rift'in fazla fiyatının nedenini sormuş.

Editörün yetkiliye sorduğu soru karşısında yetkili şu cevabı vermiş; "Biz Oculus olarak cihazımızı 'zaten az satılıyor, o zaman 1 tane sattığımızda hepsinin parasını çıkartalım' düşüncesiyle üretmiyoruz. Bu cihazlar sanal gerçeklik teknolojisinin en yeni halini kullanıyorlar ve bu yüzden yapımında kullanılan malzemeler oldukça pahalı. Bu malzemelerin yanı sıra, Oculus Rift'in bu pahalı fiyatının asıl nedeni cihazın yazılımını yapanlar. Dediğim gibi sanal gerçeklik teknolojisi oldukça yeni ve bu cihazın yazılımının  yapılması, oyunların ve programların cihaza uyarlanması son derece zor. Bu yazılımları yapan şirketlerin sayısının az olması da doğal olarak cihazlara yansıyabiliyor."Yani Oculus'un ve diğer markaların sanal gerçeklik cihazlarının bu kadar pahalı olmasının asıl nedeni yazılımlar. Üreticiler de bu konuda haklı sayılabilir, 2 boyutlu bir oyun ile sanal gerçeklik platformuna uyumlu bir oyunun yapımı arasında çok büyük farklar var.

Kaynak: GameSpot 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0