Oculus Rift Resmi Olarak Satışa Çıktı! İşte Tüm Detaylar!

0
0
0
0
0
Oyun sektöründe bir devrime hazır mısınız? Sanal gerçeklik gözlüklerinin dönemi başlıyor. Oculus Rift resmi olarak satışta!
Ve sonunda beklenen gün geldi. Oyun dünyasında bir devrime hazır olun çünkü Oculus Rift, resmi olarak satışa çıktı. İlk olarak karşımıza 2012 yılında çıkan VR set, Facebook tarafından satın alındıktan sonra inanılmaz bir şekilde gelişmiş ve DK 1 ile DK 2 olmak üzere geliştiricilere özel iki sürüm çıkarmıştı. 

Oculus Rift'in ardından sanal gerçeklik gözlüklerinin sayısında da ciddi bir artış yaşanmış, önemli firmalar bu sektöre olan desteklerini ve yatırımlarını da arttırmışlardı.

Dün yaptığımız haberde sizlere bahsettiğimiz gibi Oculus Rift resmi olarak satışa çıkmış durumda. Dün de söylemiştik; Oculus Rift'in ilk satış fiyatı olarak sağlam bir fiyat ile gelmesini bekliyorduk. Nitekim öyle de oldu ve VR set, 600 dolar etiket fiyatı ile tanıtıldı. Peki Oculus Rift'i satın aldığınızda elinize geçecek ürün paketinde neler bulunmakta?

Oculus Rift, vereceğiniz paranın bir bağlamda karşılığını sağlamak için dolu bir kutuyla gelecek diyebiliriz. Cihazın kendinde bir kulaklık zaten mevcut. Bunun yanında bir mikrofon, sensör ve Xbox One kontrolcüsü de VR setinde mevcut. Pek çok profesyonel oyuncunun kullanım tercihi olan Xbox One kontrolcüsü, Oculus Rift ile oynayacağınız oyunlarda ciddi derecede kullanım kolaylığı sunmakta.VR sette bir de Oculus kumandası bulunmakta. Bu kumanda, Oculus Rift'in sahip olduğu arayüzde gezinmenizi, Oculus mağazasına göz atmanızı ya da yeni 360 derece videolar keşfetmenizi sağlamakta. Oculus her ne kadar oyun ile özdeşleşmiş bir cihaz olsa da, kullanıcıya geniş açılı, 360 derece videolar izlemek için de inanılmaz bir tecrübe sunmakta.

Bu arada Oculus Rift'i ön sipariş eden herkese ''EVE: Valkyrie'' ve ''Lucky’s Tale'' VR oyunları da ücretsiz olarak sunulacak. Ayrıca Oculus cephesinden yapılan açıklamaya göre 2016 yılı içinde 100'den fazla VR oyunu da piyasaya çıkmış olacak. Bu oyunlar içinde Minecraft da mevcut. İşin bir de Oculus cephesi var. Yine Oculus tarafından yapılan açıklamaya göre, Oculus Studios 20'den falza özel oyunu VR set için yakın zamanda sunacak. Bu oyunlar içinde de Rockband VR, Edge of Nowhere ve The Climb gibi oyunlar bulunmakta. Peki Oculus Rift'i kullanmak için nasıl bir sistem lazım?

Herkes gibi bizim de merak ettiğimiz en önemli sorulardan biri buydu. Dün Nvidia, sanal gerçeklik için kendi sistem gereksinimlerini açıklamıştı ancak biz bir de Oculus cephesinin açıklamasına göz atalım. Rift tecrübesini tatmanız için tavsiye edilen sistem gereksinimleri şu şekilde;

Ekran Kartı: NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290 eşdeğerleri ya da daha iyisi

İşlemci: Intel i5-4590 eşdeğeri ya da daha iyisi

Hafıza: 8GB RAM ya da daha fazlası

Giriş: 3 x USB 3.0 port'u ayrıca bir adet de USB 2.0 port

Çıkış: HDMI 1.3 uyumlu video çıkışları

İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 64 bit ya da daha yenisiOculus'un istediği sistem gereksinimleri bu şekilde. Ayrıca buradan Oculus Compatibility Tool'u indirerek bilgisayarınızın gereken özellikleri ne derece karşıladığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız VR seti desteklemiyorsa Oculus cephesinin buna da bir çözümü var. Oculus, kendi gereksinimlerini tavsiye edilen düzeyde destekleyen ''Oculus Ready'' adlı bilgisayarını da Şubat ayında satışa çıkaracak. Minimum sistem gereksinimlerine sahip olacak Oculus Ready'nin fiyatı arttıkça özellikleri de artmakta. Oculus Ready PC'nin başlangıç fiyatı ise 1500 dolar (bu arada ''Oculus Ready'' bağlamında ilk PC'yi üretenin de ASUS olduğunu hatırlatalım).Oculus Rift'in ön siparişe sunulduğu 20 ülke şu şekilde; Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, İspanya, Tayvan, Birleşik Krallık ve ABD.

Şu an bu ülkelerdeki kullanıcılar ön sipariş verdikleri zaman 28 Mart'tan itibaren Oculus Rift'lerine kavuşmaya başlayacaklar. Ayrıca şimdi ön sipariş verenler için Oculus deneyimini üst seviyeye çıkaracak Oculus Touch için de ön sipariş önceliğive Oculus Ready PC için özel indirim uygulanacak.Nisan ayından itibaren Oculus, bu saydığımız 20 ülke dışındaki ülkelerde de belirli perakendeci firmalar aracılığıyla satışa sunulacak. Yani bir tahmin yürütmek gerekirse şöyle diyebiliriz; Oculus, Türk alıcıların eline Mayıs ayının başında geçmiş olacaktır.

Kaynak: Oculus
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0