​Samsung'dan Yeni Nesil Giyilebilir Teknoloji Ürünü: Kontakt Lens

24
19
10
2
0
Gear VR ile sanal gerçekliğe adım atan Samsung, arttırılmış gerçekliğe adımını oldukça önemli bir cihaz ile atmaya hazırlanıyor.
Teknolojinin yeni alanı ''sanal gerçeklik'' konusunda Gear VR ile kendine yer edinen, ayrıca giyilebilir teknoloji ürünleri bağlamında bir de akıllı saati bulunan Samsung, işi bir adım öteye taşımaya hazırlanıyor. 

Sanal gerçekliğin bir sonraki adımı ''arttırılmış gerçeklik'' olarak karşımıza çıkıyor. Mesela Microsoft'un HoloLens'ini diğer VR setlerden ayıran en önemli etken tam olarak da bu. İşte bu konuda bir şeyler yapmak isteyen Samsung, bu sefer VR setten ziyade çok daha farklı, bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir ürün geliştirmekte; kontakt lens.Akıllı kontakt lens patentinin sahibi olan Samsung, arttırılmış gerçeklik konusunda önemli adımlar atacağa benziyor. Aslında Samsung bu patentin 2014 yılında sahibi olmuş ancak patentle alakalı bilgiler yeni ortaya çıkmış durumda.

Küçük bir ekrana sahip olan kontakt lens, ayrıca kameraya, RF anten sistemine ve göz hareketlerini algılamak için sensörleri de bulundurmakta. Lensin en önemli özelliği ise Galaxy telefonlar ile bağlı olacağı ve kullanıcıya telefonda bazı komutları sadece göz kırparak verebilme imkanı sunacak olması (örneğin gelen bir aramayı gözünüzü kırparak kabul edebilecek, ya da yeni gelen mesajı gözünüzü kırparak açabileceksiniz vs).Bunların yanı sıra lensin sahip olacağı kamera ile kişinin istediği zamanda fotoğraf çekebilmesi söz konusu. Yani güzel bir manzara ile karşılaştığınızda yapmanız gereken tek şey göz kırpmak olabilir. Benzer bir patentin Google tarafından da alındığı söylenmekte. Google Glass ile pek istediğini bulamayan Google'ın da benzer bir lens sistemi sunması pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Samsung'un akıllı kontakt lensi ile alakalı bildiklerimiz şu an için bu şekilde. Son olarak lensin adının ''Gear Blink'' şeklinde seçildiği de söylenmekte.

Kaynak: DigitalTrends  
24
19
10
2
0
Emoji İle Tepki Ver
24
19
10
2
0