Samsung'un İlk Yuvarlak Akıllı Saati Gear A'nın Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı

0
0
0
0
0
Moto 360, LG G Watch R ve LG Watch Urbane'den sonra Samsung tarafından da gelecek olan yuvarlak akıllı saati Gear A'nın teknik özellikleri ortaya çıktı.

İlk olarak zamanında Google bünyesinde olan Motorola tarafından üretilen Moto 360 ile tanıştığımız yuvarlak çerçeveli akıllı saatlere daha sonra LG'den G Watch R ile devam etmiş, Huawei Watch ve LG Watch Urbane ile de devam eden yuvarlak çerçeve ile tamamen normal saat gibi görünen akıllı saat akımına bundan aylar önce buradaki haberimiz ile sizlere Samsung tarafından da bir yuvarlak yapıda akıllı saat geleceğini duyurmuştuk.

Samsung'un "Yeni Gear için hazır olun" mottosu ile bir görsel eşliğinde duyurduğu yeni akıllı saati Gear A'nın teknik özellik detayları da belli olmuş oldu. Samsung'un ilk tam yuvarlak akıllı saati olacak olmasıyla dikkatleri üzerine çeken ve merakla beklenen akıllı saat Gear A'nın kod adı ise Orbis.Gear A'nın teknik özelliklerine gelecek olursak AMOLED teknolojisine sahip yuvarlak bir ekrana sahip olacağı ve Samsung üretimi çift çekirdekli Exynos 3472 çipsetini barındıracağı öğrenildi. Ayrıca 768MB RAM ve 4GB depolama kapasitesi ile karşımıza çıkacak olan bu akıllı saatte GPS ve WiFi desteği de olacak. 250mAh bataryası ile günlük kullanımda kurtarabileceği ama sıkıntı yaşayabileceğiniz bir ömre sahip olacağını düşündüğüm Gear A'da işletim sistemi olarak Android Wear veya Watch OS yerine Tizen kullanılması bekleniyor.

320mAh bataryaya sahip olan Moto 360 günü anca çıkarabilirken 250mAh değerindeki batarya Gear A'yı günlük pil ömrü konusunda sınıfta burakabilir. Ancak büyük ihtimalle Samsung bunu ince ve zarif bir saat yapmak amacıyla düşük tutmuş da olabilir. Bir diğer sebebi ise Tizen işletim sisteminin daha az batarya harcayacak bir sistem olma çalışması ihtimali de göz önünde bulundurulabilecek bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak donanım olarak batarya dışında sorun yatarmayacağını düşündüğüm Gear A'da Tizen OS kullanılması durumunda büyük ihtimalle sadece Samsung cihazlarına destek sağlayacak ve alım noktasında Note 4, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge sahipleri planlanıyor olabilir. (Ya da yolda olan Note 5 de olabilir elbet) İlerleyen günlerde görsel detaylarının da çıkabileceği Gear A hakkında detayları takip etmeye ve sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0