Samsung Gear S2, IFA'da Tanıtıldı

0
0
0
0
0
Bir süredir merakla beklediğimiz Gear S2, nihayet dün, IFA kapsamında gerçekleştirilen Samsung etkinliğinde boy gösterdi ve Samsung’un yeni akıllı saatinin özellikleri de açığa kavuşmuş oldu.
Samsung’un yedinci akıllı saati olan Gear S2 (telefonda yaptığı gibi ayda bir akıllı saat çıkartıyor adamlar) aynı zamanda firmanın yuvarlak ekrana sahip ilk akıllı özelliğini taşıyor ve iki farklı model ile karşımıza çıkıyor.

Ekim ayında Amerika’da piyasada olacak bu iki modelden biri sadece Gear S2 adı ile anılırken diğer model Gear S2 Classic ismini taşıyor ve her ikisi de dönebilen kadran çerçevesi sayesinde uygulamalar arasında geçiş yapmanıza izin veriyor.
Gear S2 (Classic olmayanı) ayrıca dahili 3G desteği sunan bir versiyonu ile de piyasaya çıkacak ki bu artık akıllı saatlerde görmek istediğimiz özelliklerden biriydi ve LG de buna benzer bir sistem üzerinde çalıştığını daha önce aldığı bir patent ile ortaya koymuştu.

Samsung’un açıklamasına göre saatlerin iki modelinin de bataryası normal kullanım ile 2 ya da 3 gün kullanım süresi sunuyor ki; bu da akıllı saat kulvarı için sevindirici haber. Ayrıca saatlerden Classic olan model sadece bu saat için geliştirilmiş kayışlar dışında geleneksel, normal saat kayışları ile de uyumlu şekilde tasarlanmış.
Samsung Gear S2’nin belki de en büyük yeniliği Samsung marka bir telefona ihtiyaç duymaması. Daha önce sadece Samsung’un belli modelleri ile uyumlu çalışan firmanın akıllı saatlerinin aksine Gear S2, Android 4.4 ve üzeri işletim sistemine sahip herhangi bir telefon ile birlikte kullanılabilecek.

Kullanım için işletim sistemi dışında telefonunuzun RAM’inin de en az 1.56 GB olması koşulu aranırken Samsung dışında bir marka ile kullandığınızda saatin işlevlerinden biri olan, firmanın ödeme sistemi Samsung Pay’i kullanamayacaksınız (Türkiye’de zaten NFC bağlantılı ödeme pek yerde kullanılamadığından sorun yok; en azından şimdilik)
Çoğu eleştirmen ve yorumcuya göre - ki ben de bunların arasındayın - Samsung, Gear S2’yi potansiyel akıllı saat müşterilerini Apple’ın kulvardaki temsilcisi Apple Watch’tan uzak tutmak için geliştirmiş ki diğer markalarla da uyumlu çalışıyor olması da bunun en büyük göstergesi ve Gear S2, Samsung’un önceki modellerinin ardından kesinlikler firma adına yeni bir soluk getirecektir akıllı saat pazarına. (ve ben hala akıllı saatlerin gerekliliğini sorgulayacağım, çok eğlenceli olacak)
İlk akıllı saatini 2013 yılında tanıtan Samsung, ardından 5 farklı giyilebilir cihaz ile sahneye çıkmış ve Gear 2 de dahil olmak üzere aradığını bulamamıştı. Android Wear kullanan Gear Live ve Gear Fit, bir yıl kadar önce tanıtılan kendi 3G bağlantısını bulunduran Gear S, boynunuza taktığınız bir tasma görevi gören ve arama geldiğinde titreyen (iyi ki incelemesini yazmadım, çok dalga geçerdim) Gear Circle gibi çeşitli ürünler çıkartan Samsung bu kez de henüz oturmamış ve kullanıcı kitlesi belli olmamış olan pazarda Gear S2 ile şansını deneyecek.

Bu kadar ürün çıkartınca elbette bu kulvarda ister istemez istatistiki başarıyı elde eden Samsung, 2014 yılında satılan her 4 akıllı saatten 3’ünde kendi logosunu taşıtmayı başarmış ve dünyanın en büyük akıllı saat üreticisi olmuş.

Gear S2’den önce ise yaklaşık bir yıl kadar akıllı saat üretmeyen firma Apple Watch’ın 349 Dolar’dan 17 bin Dolar’a kadar değişen fiyat etiketi ile Samsung’u tahtından etmiş ve bu yılın ikinci .çeyreğinde akıllı saat pazarının %76’sını ele geçirmiş. (Samsung ise 7 buçuğa gerilemiş garibim)

Daha önceki akıllı saatlerinin dört köşeli yapısının aksine Nisan ayında yeni çıkartacağı saatin yuvarlak kadranına dair sinyaller veren Samsung, saati hakkında daha önce bir bilgi vermemiş, sadece Samsung’un giyilebilir teknoloji ailesi olan Gear’ın bileğinizde taşıyabileceğiniz yeni bir üyesi olacağını söylemişti.

Bugün ise firmanın saatle birlikte çalışacak olan uygulamalar üzerinde çalıştığını biliyoruz ki; saat, Ekim ayında pazardaki yerini aldığında, bazıları bölgesel kısıtlamalara tabii olan, CNN, ESPN, Groupon, Nike Running, eBay, Twitter ve Uber gibi kullanışlı uygulamalarla piyasaya çıkacak.Fiyatı konusunda bir açıklama henüz yapılmamış olsa da Gear S2’nin fiyatının daha öcne çıkan Gear ailesi bireylerine çok uzak bir yerde olmayacağı ve 300 Dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olacağını düşünüyoruz.
1.2 inçlik, Super AMOLED ekranı, 360 x 360 piksel çözünürlüğe ve 302 ppi piksel yoğunluğuna sahip iken çerçevesi tamamen döndürülebilir olan bu kadranda uygulamalar arasın geçişi bu çerçeveyi döndürerek yapıyorsunuz.

Dahili Wi-Fi, Bluetooth ve 3G bağlantısı da bulunan saatin, ayrıca telefondan bağımsız olarak da çalışabilmesini sağlayan eSIM desteği sunan bir versiyonu da mevcut.

Exynos 3250 işlemci bulunduran Gear S2'nin 3G modelinde ise MSM8x26 işlemci bulunuyor.

512 MB RAM taşıyan bu akıllı saat ayrıca 4GB da dahili depolama alanı bulunduruyor ve Samsung'un kendi geliştirdiği Tizen işletim sistemi ile çalışıyor.IP 68 su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası bulunan Gear S2, ışık, hız, basınç, kalp ritmi ve GPS gibi algılayıcılar da bulunduruyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0