Sanal Gerçeklik Gözlüğü Bizi Kabloların Esiri Yapıyor

1
0
0
0
0
Sanal gerçeklik gözlüğü nam-ı diyar "Vr" ile sanal dünya bir anda gerçek dünyamız olmaya başladı. Ekranda gördüklerimiz artık tamamen gözlerimizin önüne geldi. Peki hiç düşündün mü sen mi ona hükmediyorsun yoksa o mu sana hükmediyor? Sanki sanal gözlüğün kablolarıyla ve gördüklerinin önünde bir nevi onun esiri oluyorsun
Sanal gerçeklik gözlükleri artık iyiden iyiye hayatımıza giriyor. Gerçi hala daha fiyat olarak çok pahalı olsalarda eminim teknoloji tutkunları paraya kıyıp bu ürünü satın alıyorlardır. Amacımız ne? Sanal alemde ekranda gördüklerimizi gözlerimizin önüne getirmek ve bizzat olayın içerisine girmek. Ekranda gördüklerimiz yetmiyor bizde o ekranın bir parçası olabiliyoruz.

Fifa oynarken artık klavyeye veya oyun koluna gerek yok bizzat sen oyuna hükmedebilirsin. Messi'yi yanı başında görebilirsin? Peki Messi'de seni görebilir mi? Şaka bir yana kısacası sanal gerçeklik gözlüğü ile bir anlamda kendini o dünyanın bir parçası yapıyorsun.

Olay basit tak gözlüğü ve başla o anın tadını çıkarmaya. Herşeyi yapabilir misin? Tabiki de hayır. Gördüklerinin yanında ne yönerge varsa onu yapabilirsin. Bir nevi özgür değilsin. Buraya kadar herşey eğlenceli değil mi? Ama bir de şöyle düşün. Aslında bir nevi bu gözlük seni robotlaştırıyor. Gözlük kablo ile bilgisayara bağlı. Yani kablonun izin verdiği ölçüde hareket edebilirsin. Atacağın 2 adım o kabloya bağlı. Sıkıysa git bakalım ileriye. Gidemezsin.


(robottan bir farkı mı arkadaşın yukarıda?)

Karşında ne yönerge varsa onu yapmalısın. Sana emrediyor git şunu yap diye sen de kablolara bağlı bir şekilde oraya gidiyorsun. Hani bu sanal alem bizi özgürleştiriyordu? Hani bu gerçeklik gözlüğü ile sanal aleme tamamen hükmedecektik. Sanal alem bizi  esiri yapıyor farkında değiliz.Hani gelecekte akıllarda bir hayal vardır. Sen yatarsın robotlar herşeyi senin yerine yapar. Sanki bunun tam tersi çıkacak gibi. Sanki onlar bizim değil de biz onların esiri olacağız gibi. Az biraz eğlence uğruna ben kabloların esiri falan olamam. Zaten sanal gerçeklik gözlüğünü üreten firmaya da benzer yönde şikayetler çoktan gelmiş durumda. Kablolar eğlenmemize büyük bir engel diye. Bence engel falan değil o. Sadece senin kontrolünü sağlamak için. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0