Sanal Gerçeklik Gözlükleri Sağlığımızı Olumsuz Etkiler mi?

5
3
1
0
0
Sanal gerçeklik gözlüklerinin sağlığımıza nasıl etki edeceği en çok merak edilen konulardan biri. Bazı kişiler bu cihazları kullanırken mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla karşılaşabiliyor. Peki sanal gerçeklik gözlüklerinin sağlığa genel olarak etkileri neler?
Sanal gerçeklik teknolojisi artık hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda ve hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. 20-30TL’lik telefonunuzu takabildiğiniz karton sanal gerçeklik gözlüklerinden binlerce TL değerindeki HTC Vive ve Oculus Rift’e kadar uzanan geniş skaladaki sanal gerçeklik gözlüklerinin ortak noktası özel merceklerle 2 boyutlu ekranı 3 boyutlu olarak görmemizi sağlayarak bir yazılımla bizi o ekranın içine göndermesi.

Eğitimden eğlenceye birçok alanda kullanılabilen sanal gerçeklik gözlükleri “geleceğin teknolojisi” olarak görülse de, her yeni teknolojide olduğu gibi sanal gerçeklik teknolojisinin de sağlığa olan etkileri merak ediliyor. Peki sanal gerçeklik gözlükleri sağlığımıza olumsuz bir şekilde etki edebiliyor mu?

Öncelikle bu konuyu en yüzeysel şekilde açıklayacak olursak bir rapora göre dünyadaki insanların %90’ı bu teknolojiyi ilk başlarda sorunsuz kullanabilirken diğer %10’luk kesim sanal gerçeklik gözlüğünü ilk kez taktığında baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi problemlerle karşılaşıyor. Yani bu gözlüklerin sizin için olumsuz bir etkisinin olup olmayacağı aslında ilk olarak burada anlaşılıyor.Eğer siz %10’luk kesimin içine giriyorsanız sanal gerçeklik gözlüğünü ilk kullandığınızda mide bulantısı, baş dönmesi ya da baş ağrısı gibi rahatsızlıkları anında yaşayacağınız için bu durum artık sanal gerçeklik gözlüklerine daha temkinli yaklaşmanıza neden olacak ve diğer kullandığınız zamanlarda psikolojik olarak benzeri sorunları yaşamaya devam edeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var, eğer daha önceden migren gibi rahatsızlıklarınız varsa sanal gerçeklik teknolojileri yoğun grafikler nedeniyle eski hastalıklarınızı tekrar günyüzüne çıkarabiliyor ya da belirtileri varsa bu rahatsızlığa yol açabiliyor. Ancak böyle bir rahatsızlık ya da belirtisi sizde yoksa, bir süre sonra bu teknolojiye alışarak ilk başta yaşadığınız rahatsızlıkların tekrarlanmama olasılığı yüksek.
 

 Bende baş dönmesi vb. rahatsızlıklar olmadı da, bu gözlükler göz sağlığını bozabilir mi?


İnsanların büyük bir kısmı baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla karşılaşmadığı için sanal gerçeklik gözlüğü kullanmak isteyenlerin ilk aklına takılan şey gözlüklerin göz sağlığına olan etkisi oluyor.

Hatırlar mısınız? Küçükken annelerimiz bize televizyona çok yaklaşma, bilgisayarı gözünün içine sokma gibi sözler söylerek ekranlardan uzak mesafede durmamızı isterlerdi. Ancak sanal gerçeklik gözlükleriyle gittik ekranları tam anlamıyla gözümüzün içine soktuk. Hal böyle olunca da sanal gerçeklik gözlüklerinin göz sağlığına olan etkileri merak ediliyor.

Artık yeni nesil ekranlarda kullanılan teknolojiler geliştiği için eskisi gibi göz sağlığımızı bozacak bir durum söz konusu değil, bu durum geçmişten günümüze gelen bir problem olsa da artık günümüzde ekrandan kaynaklı göz bozulmalarına pek sık rastlanmıyor. Yine de ekrana çok yakından ve farklı merceklerle baktığımız için uzun süre sanal gerçeklik gözlükleri göz bozulmalarına yol açabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kullanmanızda fayda var. Ayrıca sanal gerçeklik gözlüklerinde uzun kullanımda en sık yaşanan problem göz yorulması. Yoğun kullanımda gözleriniz yoruluyor ve dinlendirme ihtiyacı hissediyorsunuz. Göz yorulmasının kalıcı bir sağlık sorununa dönüşmemesi için yine de sanal gerçeklik gözlüklerini gözlerinizi ara sıra dinlendirerek kullanmanızı öneriyoruz.
5
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
1
0
0