Sinestezi Hastalarına Maske İle Tedavi: Artık Duygular Karışmayacak

1
1
0
0
0
Sinestezi hastalığını kısaca renkleri duymak şekilleri tatmak olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzdaki duyu organlarının farklı görevler yapması sonucu ortaya çıkıyor. Ama geliştirilen bir maske ile bu hastalık artık tamamen tarih olacak.
Uyandıkları her sabah kendine has ve değişik. Basitçe gazete okurken bile okudukları her bir kelimede gözlerinin önünde bambaşka renkler parlıyor. Beethoven'ın konçertolarından birini dinlemek onlar için bir havai fişek gösterisine dönüşüyor. Kapı çaldığında çevrelerinde farklı büyüklükte üçgenler görüp, gökkuşağına baktıklarında çeşit çeşit sesler duyuyorlar. İşte tüm bunlar sanrılar gören birinin değil, sinestezi hastalığına sahip bireylerin yaşadıkları.

Sinestezi Yunanca kökenli bir kelime olup birleşik duyu anlamına geliyor. Sinestezi hastalarında herhangi bir duyunun uyarımı otomatik olarak başka bir duyu algısını tetikliyor. Daha açık bir deyişle, renkleri duyup, şekilleri tadıp, sesleri koklayabiliyorlar.
 

Her ne kadar sinestezi hastalarının deneyimleri farklı duyular içerdiğinden çeşitlilik gösterse de Yale Üniversitesi'nde profesör olan Lawrence Marks bu hastaların çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde sergiledikleri davranışların benzer olduğuna dikkat çekiyor. Birçok çocuğun ceza alma korkusuyla durumunu saklamaya çalıştığını, ancak yetişkinlikte doktorlarca bu duruma bir ad konulduğunda kendilerini daha iyi anlayabildiklerine vurgu yapıyor. Sinesteziye yatkın belli bir insan tipi yok. Ancak eldeki takım istatistiksel verilere göre kadınlar erkeklere oranla bu hastalığa daha yatkın. Hastalığın kadınlarda daha sık görülüyor oluşu hastalık geninin X cinsiyet kromozomu üzerinde taşınıyor olabileceği olasılığını doğuruyor. Nitekim sinestezinin babadan kıza, anneden oğula ve anneden kıza geçtiği durumlara örnekler çokken, bugüne kadar hiç babadan oğula geçtiği gözlenmemiş.Intel Instructables'ın yapmış olduğu bir maske ile artık duyular birbirine karışmayacak. Maskeyi taktığınızda parmağına kadar uzanan vericilerle dokunduğunuz her nesnenin kokusu maskenin içerinde kişi iletilecek. Artık kokladığında başka bir hissi hissetmeyeceksiniz.
Renk algoritmasından yola çıkarak hazırlanan yazılım sayesinde cihaz her bir nesnenin rengini tarıyor ve kokusunu vericilerle burna iletiyor. Maskenin 3 aylık kullanımından sonra vücut bu sisteme adepte oluyor ve duyular tekrar geri kazanılıyor. Ellerdeki sensörler yardımıyla kokuların ayrıştımı yapılıyor ve hatta yapma oranı sıfıra indiriliyor. 

1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0