Sony, E3'te Morpheus VR Seti İçin Geliştirilmiş Oyunları Tanıtabilir!

0
0
0
0
0
Fuar açılışını yarın gerçekleştirecek olan E3'e artık sayılı saatler kalmışken, en fazla merak edilen şeylerden biri de Sony'nin konferansı ve bu konferans doğrultusunda bizlere sunulacak yeni şeyler.

Bu yeni şeyler arasında en fazla dikkat çekeni ise kuşkusuz Sony'nin sanal gerçeklik seti Morpheus. VR setlerin yükselişe geçtiği şu günlerde Sony de işin içine girmezse olmazdı zaten. Aslında Morpheus yeni bir şey değil. Yani Sony daha önceden yeni VR setini duyurmuştu. Buradaki konu ise, PlayStation 4 için özel olarak geliştirilmiş olan Morpheus için, şimdiden 30'dan fazla oyunun hazırlanıyor oluşu (hatta bunların bazıları neredeyse hazır durumda).Tabi bahsettiğimiz bu oyunların hepsi konferans için hazır olmayacak -daha doğru konferansa yetişemeyecek- ancak şimdiden Sony ve birlikte çalıştığı geliştiriciler, VR deneyimini üst seviyeye çıkarmak adına önemli bir yol katetmiş durumdalar. ''İnsanlar bizden spor, atıcılık, aksiyon vs. gibi birkaç kategoride toplanmış basit oyunlar bekliyorlar, ancak olay beklediklerinden çok daha fazla'' açıklamalarında bulunan Sony Başkan Yardımcısı Adam Boyes, bunun sebebinin ise geliştiricilerin VR setlerinde hemen hemen bütün araçlara ulaşabildikleri ve ellerinde ne varsa VR sete aktarabildikleri olduğunu söyledi.

Şu an için geliştirilmekte olan pek çok farklı türde oyun bulunduğunu söyleyen Boyes, bu oyunlar içinde en çok Sony'nin hareket sensörlerini de oyun tecrübesine dahil edecek silah oyununa dikkat çekti. Herhangi bir oyun kolu olmadan oynacak oyun, standart Oculus oyunlarına göre çok daha farklı bir tecrübe sunacak. Burada kastedilen şey ise klavye, mouse ya da oyun kolu gibi şeylerden ayrı bir platform sunulacağı. Şu an için Morpheus'un en büyük hamlesi olarak bu görülüyor ancak sözü edilen oyun henüz deneysel aşamada. Yani yolun daha oldukça başında. Bu arada hatırlatalım; yine E3'te Sony tarafından tanıtılacak olan Morpheus VR için özel olarak tasarlanmış PlayStation Move 2'nun da görselleri sızdırılmıştı.VR sektöründeki yarış önümüzdeki birkaç sene içinde oldukça kızışacak olsa da, Sony'nin şimdiden bazı avantajları bulunmakta. Bu avantajlardan ilki; Morpheus'un PlayStation 4 gibi şimdiden milyonlarca eve girmeyi başarmış bir konsola özel olarak üretilecek olması. Yani Morpeus, rakipleri olan Oculus ve HTC'nin Vive'i gibi pahalı bilgisayar oyunlarına muhtaç olmadan, daha uygun bir fiyata hazırda bekleyen bir konsola gelecek. Ayrıca Oculus'un 1,500 dolar gibi bir fiyat etiketi varken, hem Morpheus hem de PS4'ü -ikisini birden- neredeyse yarı fiyatına alabileceksiniz. Son olarak Morpheus'un kapalı bir platform oluşu, geliştiriciler için büyük bir avantaj. Çünkü geliştiriciler Morpheus'la uğraşırken işlemci ya da ekran kartı hızı gibi şeyleri dert etmeyecekler. 
 


Dediğimiz gibi; Sony şu an Morpheus için 30'dan fazla oyun geliştiriyor. E3'te önemli ve oldukça büyük bir konferans verecek olan Sony'nin, Morpheus'un bu oyunlardan bazıları ile nasıl çalıştığını göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0