30 Liraya Satın Alınabilen Akıllı Saat, Çin'e Sizin Kişisel Bilgilerinizi Sızdırıyor!

15
4
2
2
1
eBay, Gear Best, Amazon ve tabiki Ali Express gibi sitelerden 30 Lira'dan başlayan fiyatla satın alınabilen akıllı saat U8'in Çin merkezli bir IP adresine bilgi sızdırdığı ortaya çıktı.
Günümüzde Apple Watch, Samsung Gear S2, Moto 360 ve birçok marka tarafından üretilen akıllı saatler beklenen popülariteyi gösteremese de gündemdeki yerini korumakta. Ancak işin aslına bakarsak bu akıllı saatlerin çok fazla tutulmamasının sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi yüksek fiyatları olarak dikkat çekiyor.

Bu noktada bilinen/bilinmeyen birçok markalar tarafından üretilen ucuz yollu akıllı saatler de ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde fazlasıyla ilgi görebiliyor. Ancak bir akıllı saat var ki özellikle eBay, Gear Best ve Amazon gibi kanallarda ve tabiki Ali Express gibi satış sitelerinde oldukça meşhur.U8 adını taşıyan ve 30 Lira ile 60 Lira arasında oldukça uygun fiyatlandrımaya sahip olan bir akıllı saat aslında gizli bir ajan gibi takıldığı ortaya çıktı. Normalde sizin hibçir şekilde farkında olmadan fiyatına göre oldukça stabil çalışan ve Android & iOS uyumlu olan bu akıllı saat hem şık hem hafif hem de Bluetooth üzerinden binlerce cihaz ile çalışabilen yapısıyla dikkat çekmişti.

Ancak gelin görünki bu saat Bluetooth ile bağlandığı cihazdan size farkettirmeden aldığı bir izinle Çin merkezli rastgele bir IP adresine kullanıcı bilgilerini ve yaptığı işlemleri aktardığı ortaya çıktı. Cihazda yer alan Android uygulaması ayrıca kullanıcı rehberine, aramalarına ve SMS geçmişine erişebilen bu saat, bu topladığı bilgileri de artık her kimse ona postalamakta.Mobile Iron adlı güvenlik firması yetkilisi olan Michael Raggo tarafından yapılan açıklamaya göre ortaya çıkan bu durum aslında alan tüm kişilerin bilgilerini de riske ediyor. O sebeple aranızda uygun diye bu saati alanlarınız varsa kullanmamalarını öneriyoruz.
15
4
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
15
4
2
2
1