VR Cihazı Satın Alma Rehberi: Hangi VR Cihazı Doğru Tercih?

0
0
0
0
0
VR cihazları giderek popülaritesini artıyor. Beklentilere göre, 2016 yılında VR cihazı satışlarından elde edilecek gelirler 1 milyar dolara yaklaşacak. Peki ya VR cihazı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli, nasıl bir VR cihazı seçilmeli? 
Teknoloji dünyası yeni bir devrimin eşiğinde. Hem üreticilerin hem de tüketicilerin sanal gerçekliğe olan ilgisi, kısa sürede bu alanda büyük bir ilerleme kaydedileceğini bizlere gösteriyor. Pazar araştırma şirketlerinin verileri de bu düşünceyi doğrulacak türden. Strategy Analytics’e göre, 2016 yılında VR satışlarının gelirleri 895 milyon dolara yaklaşacak. Yani, kısa süre içinde bol bol VR gözlükler takmış, tuhaf tuhaf hareketler yapan insanlar göreceğiz. Hatta biz de onlardan biri olacağız…

 Hangi VR Cihazı Size Uygun?

Gelelim VR cihaz almaya karar verdiğimizde ilk karşılaşacağımız soruya… VR cihazlarında şu an en temel ayrım, cihazların ekosistemleri ile ilgili. Örneğin, Samsung Gear VR gibi cihazlar mobil tabanlı bir yapı sunarken, PlayStation VR gibi cihazlar konsol tabanlı bir yapı sunuyor. Bunların dışında kalan, Oculus Rift ya da HTC Vive gibi ürünler ise üçüncü bir yol olarak PC ile birlikte çalışıyor. Durum böyle olunca seçim yapmak da biraz zorlaşıyor. 

 Yüksek Fiyatlı Ürünleri Tercih Etmek Doğru Mu?

Bu noktada hangi seçimin doğru tercih olacağına birlikte göz atalım… Bana kalırsa, henüz ilk dönemlerini yaşayan VR cihazına şu an yüksek bedeller ödemek çok makul değil. Çünkü, olgunlaşma aşamasındaki bu teknoloji kısa bir sürede büyük bir yok kaydedebilir ve sizin büyük miktarlar ödeyerek satın aldığınız VR cihazınız çağın gerisinde kalabilir. Bu bir ihtimal ama “hiçbir şey en iyi deneyimi yaşamama engel olamaz” derseniz elimizdeki tek yol da bu…. 

 En İyi Deneyim Hangi VR Cihazlarında?

Konsol tabanlı ya da PC tabanlı VR cihazları şu an oldukça yüksek fiyatlarda ancak en iyi sanal gerçeklik deneyimini de onlar sunuyor. Örneğin, 600 dolar etikete sahip Oculus Rift güçlü bir PC ile bu alandaki en başarılı ürünlerden biri. Bunun yanı sıra, Ekim ayında satışa çıkacak PlayStation VR’ın da büyük bir başarı yakalaması olası. Buna rağmen, her iki ürününde pahalı ve özel donanımlar gerektirdiğini unutmamak gerekiyor. PS4 ya da çok güçlü bir PC olmadan, bu cihazlara 500 - 600 dolar ödeseniz de bir işe yaramayacak.

 Ucuz VR Cihazları İşe Yarar Mı?

Mobil tabanlı VR cihazları ise başlangıç için daha uygun. Hem fiyat, hem de yüksek fiyatlı ana donanım gerektirmemesi nedeniyle mobil tabalı sanal gerçeklik ürünlerinin ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Samsung’un güncel Galaxy modelleri ile uyumlu Gear VR’ı 99 dolardan başlayan fiyatıyla başlangıç için iyi bir seçenek. 3. parti markaların oldukça ucuz VR cihazları da var ancak çok fazla para vermeyelim derken VR deneyiminden nefret edecek noktaya da gelmemek lazım. Bu nedenle, çok çok ucuz cihazlardan uzak durmanızı öneririm ancak ortalama fiyatlarda ürünler ile giriş seviyesi VR deneyimi elde etmek mümkün. 

 Elinizdeki Cihazlara Göre Karar Verin!

Özetle, VR henüz yeni gelişen ve popülerleşen bir alan. Doğru VR cihazı seçimi için en önemli kriter elinizdeki diğer donanımlar. Çok güçlü bir PC’niz ya da PS4’ünüz varsa tabii ki tercihinizi Oculus Rift ya da PlayStation VR’den yana kullanıp üst düzey bir sanal gerçeklik deneyimi elde edebilirsiniz. Eğer bu cihazlara sahip değilseniz ve fazla para ayırlamak istemiyorsanız, mobil tabanlı VR çözümleri sizin için daha uygun olacaktır.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0