VR Setlere Fiziksel Gerçeklik Ekleyen Sistem: Impacto

0
0
0
0
0
Sanal gerçeklik henüz daha hayatlarımıza yeni yeni girmiş durumda. Ancak şimdiden bu cihazları ve dolayısıyla bizi inanılmaz bir gelecek bekliyor.
Sanal gerçeklik gözlüklerinin sahip olduğu özellikler, her geçen gün artmakta. Bu bağlamda karşımıza çıkan son örnek ise, bir gözlükten ziyada komple vücudu işin içine dahil eden bir sistem.

Sanal gerçeklik üzerinden bir boks müsabakasına çıktığınızı ve attığınız, yediğiniz her yumruğu hissetiğinizi düşünün. Ya da bir futbol oyununda topu hangi köşeye atacağınızı ayağınızda yaptığınız hareket sonucu belirlediğinizi. Bunlar şu an için oldukça uçuk geliyor ancak, şimdiden bu konu üzerinde çalışılmaya başlanmış, hatta bir prototip oluşturulmuş.Impacto adı verilen VR seti, Oculus Rift'e ek olarak birkaç farklı parçadan oluşmakta. Teorik olarak aletlerin detayına inmemize gerek yok zira, sistem aslında son derece basit çalışmakta. Kol ve ayak bileğinize yerleştireceğiniz özel aparatlar sayesinde, oyun içindeki pek çok temas ve benzeri fiziksel şeyi hissesiyorsunuz. Bunu sağlayan şey ise VR setinde kaslarınızı uyaran ve aynı zamanda derinize temas hissi sağlayan gerekli aksesuarların olması.
 

Kafanız karışmış olabilir ancak ne demek istediğimizi aşağıdaki video çok güzel bir şekilde anlatmakta.
 

Impacto şu an için sadece bir araştırma projesi kapsamında üretilmiş sistem, prototip olarak karşımıza çıkmakta. Yani üretime geçirilip satışa sunulması gibi bir durum şimdilik söz konusu değil. Ancak prototipin şu an için yaptıkları bile, sanal gerçeklik ve oyun teknolojisinde bizi ne denli efsane bir geleceğin beklediğinin kanıtı.

Kaynak: Geek
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0