Watch OS 2'nin Tüm Detayları Belli Oldu

1
0
0
0
0
Apple'ın 26.WWDC etkinliğinde tanıtılan önemli şeylerden biri de Apple Watch'lar için yeni işletim sistemi Watch OS 2'ydi. Bizde Watch OS 2 ile ilgili ne var ne yok sizler için yazdık.
Apple'ın WWDC 2015 etkinliğinde tanıtılan bir diğer şey de Apple Watch için yeni işletim sistemi olan WatchOS 2 idi.

Yeni WatchOS'un tanıtımı için sahneye çıkan Kevin Lynch, yeni işletim sistemi ile ilgili özellikleri hızlı hızlı geçmiş olsa da, ön plana çıkan şeylere yavaş yavaş değinelim. Yeni işletim sistemi ile birlikte saate pek çok özellik eklenmiş durumda.Apple Watch tanıtılalı ve yavaş yavaş bileklerimizin vaz geçilmezlerinden biri olmaya başlayalı aslında çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen, ikinci işletim sistemi güncellemesi kendini gösterdi. Yeni işletim sisteminin sunduğu yenilikleri komple ele alacak olursak; Apple yeni sistemi geliştirirken maximum erişilebilirlik ve kolaylık ilkeleri üzerinde  durmuş dersek yanlış olmaz. 

Yeni OS ile tanıtılan ilk özelliğe değinerek başlayalım; Photo Face. Bu özellik sayesinde albümünüzden seçtiğiniz ya da saatinize kaydettiğiniz herhangi bir fotoğrafı, saat ekranınıza arka plan duvar kağıdı olarak yerleştirebiliyorsunuz. Yani tıpkı telefonlarda olduğu gibi. Ya da; örneğin güzel bir yaz tatili geçirdiniz ve tatilinizde çektiğiniz fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf albümü saatinizde bulunmakta. O zaman bu albümü direkt olarak ekran fotosu yapabiliyorsunuz. Durum böyle olunca da, bileğinizle yapacağınız ufak bir döndürme hareketi ile ekrandaki fotoğrafları değiştirebiliyorsunuz. Bir nevi slayt sistemi gibi düşünebilirsiniz. Ancak fotoğraf geçişleri için dediğimiz gibi küçük bir bilek hareketi yapmanız gerekmekte.Time-Lapse olayı da yine Apple Watch ekranınız için daha kullanışlı bir görünüm sağlamak için düşünülmüş. Time-Lapse'ın olayı şöyle; Apple bazı önemli, Dünya genelinde ön plana çıkan şehirlerde -Londra, Pekin, New York vs- 24 saat boyunca belli noktalarda sabit çekimler yapmış. İstediğiniz zaman bu görüntülerden birini ekran koruyucunuz yapabiliyorsunuz. Durum böyle olunca saatinizin ekranına baktığınızda örneğin Londra'yı ayarladığınızı varsayalım; o saatte Londra'da Apple tarafından çekilen görüntü size sunuluyor. Yani kısaca saatinize baktığınızda saat kaç ise, ekranınızda bulunan şehirden o saate ait görüntüyü görüyorsunuz. Görüntü tabi canlı falan değil. Dediğimiz gibi Apple tarafından önceden çekilmiş.WathOS ile ''Night Stand Mode'' da saatinize gelecek. Bir nevi telefonlarınızdaki uçak modu gibi düşünebilirsiniz bunu. Ekran ışığınız gece sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanacak ve sadece o sıra saat kaç ise onu göreceksiniz. Saatinizin ''Arkadaşlar'' sekmesi önceden belirli bir sayıdaydı. Bu kısımda da bir yenileme var. Artık arkadaşlarınız alfabetik olarak sıralı bir şekilde ''arkadaşlar'' kısmında bulunacak. İsteğinize göre bu kısma öncelik verdiğiniz kişileri de ekleyebileceksiniz. Saatiniz üzerinden gerçekleştirdiğiniz her türlü iletişime de yeni kolaylıklar gelmiş durumda. E-maillerinizi artık saatiniz üzerinden cevaplayabiliyorsunuz. Ya da parmağınızla yaptığınız çizimleri e-mail olarak gönderebiliyorsunuz. Çizimleriniz için çoklu renk seçeneği de artık bulunmakta. Gelen mesajlarınızı da sesli komut ile cevaplayabileceksiniz. Aramalarda da Facetime Audio ile Bluetooth ya da kulaklık üzerinden iletişim sağlayabileceksiniz.

Sağlık ve fitness için en büyük avantajlardan biri olan Apple Watch, yeni OS ile bu platformlar için geliştirilmiş çoğu uygulamayla uyumlu şekilde çalışacak. Grafikler, istatistikler gibi şeylere kolayca saatiniz üzerinden ulaşabileceksiniz. Ayrıca bu sistemlere Siri de dahil olacak. Örneğin ''Siri ben koşuya çıkıyorum'' dediğiniz zaman Siri katettiğiniz mesafeyi vb. şeyleri kayıt altına alacak. Bir diğer güzel sistem ise, kullanıcıları teşvik etme amacı ile yapılmış başarı rozetleri. Pek çok başarı için -örneğin koşarak 500 kalori yakma- ayrı ayrı görünümlere sahip olan rozetler, sizleri daha fazlasını kazanmak adına teşvik edecektir.iOS 9 ile gelecek olan tüm Apple Pay ve Wallet özellikleri de saatinizde geçerli olacak. Tabi yeni WatchOS, iOS 9'a gelen yeniliklerden sadece bunları almıyor. Apple Maps'e gelmiş olan Transit olayı saatinizde de geçerli. Ulaşım araçlarının güzergahları, saatleri gibi detaylı bilgilerin sunulduğu Transit özelliğine saatinizdeki Apple Maps uygulamasından ulaşabileceksiniz.

Dediğimiz gibi Siri, gerek iOS 9'da gerekse Watch OS 2'de önemli rol oynuyor. Çoğu komut ile saatinizde neredeyse her birimi kontrol edebilmenizi sağlayan Siri, artık uygulamalara hızlı bir şekilde ulaşmanızı da sağlayacak. ''Siri Instagram'a geç'' komutu ile direkt Instagram'a geçiş yapabileceksiniz. Ya da benzeri komutlar ile uygulamalarınıza ve telefon arayüzünüzün kullanımına daha rahat bir şekilde hakim olacaksınız.Tabi Apple geliştiricileri de burada unutmuş değil. App Support sayesinde telefonlar için geliştirilen tüm uygulamalar, User Interface ve App Logic ile çok daah rahat bir şekilde Apple Watch'a uyumlu olacak. Yani geliştiriciler uygulamalarını geliştirirken WatchOS 2 üzerinde daha fazla deneme ve iki platform arasında kontrole sahip olacak.

Home Kit cihları ile çok daha verimli bir bağlantı sağlayacak OS 2, Car Play sistemine sahip araçlar ile de bu verimi sağlamakta. Aracınızı saat üzerinden kilitleyip açabilir, ya da araç klimanızı kontrol edebileceksiniz.Watch OS 2'nin belki de en dikkat çeken özelliği ise Time Travel olayı. Zamanda geriye giderek önceki planlamalarınızı, aktiviteleriniz kontrol edebilmenizi sağlayan sistem, zamanda ileri giderek de yine ileri tarihlere planladığınız şeyleri detaylı şekilde görüntüleme ve düzenleme imkanı sunmakta. Yani elinizde bir nevi ajanda varmış gibi düşünebilirsiniz. Geçmiş tarihe gidip neler yaptığınızı kontrol edebilir, ya da ilerki tarihlerde olan işlerinizi kontrol edip düzenleyebilirsiniz. Time Travel'ın en iyi şeylerinden biri de şu; örneğin saat şu an öğlen 12. Ve sizin akşam 21:00'da uçağınız kalkacak, ya da önemli bir görüşmeniz var. Time Travel'ı kullanarak saat 21:00'a gelmeye başladığınızda, saatiniz size aynı zamanda o saate kalacak olan şarjını da gösteriyor. Yani saatinizin şarjı %70, akşam 21:00'da uçağınız var. Uçağınız kalktığında, ya da iniş yaptığında şarjınızın ne durumda olabileceğini kontrol edebiliyorsunuz. Bu özellik bazı durumlarda gerçekten hayat kurtarabilir.Evet Apple Watch'a gelecek yeni WatchOS 2 ile ilgili şeyler bunlar. Dediğimiz gibi, Apple OS 2 ile daha rahat ve erişilebilirlik açısından kolay bir sistem sunmak istemiş Apple Watch kullanıcılarına.

Watch OS 2 geliştiriciler için Beta olarak bugün sunuldu. Sonbahar'da ise tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuş olacak.Bu arada bundan sonra her etkinlik için bir değerlendirme notu verip, şahsi görüşlerimi yazacağım. Madem bu kadar çok etkinlik oluyor, biz de biraz fikirlerimizi söyleyelim :)

Apple WWDC 2015 etkinliği için puanım 8/10. Gerçekten güzel bir etkinlikti. Genel olarak baktığımızda iOS 9, yeni Yosemite OS ve Watch OS 2 tanıtıldı. Yani çok çok dolu bir etkinlik vardı diyemeyiz ancak Apple etkinliği doldurmayı müthiş başardı. Gözümüzü kırpmadan izledik. En önemlisi de -en dikkatimi çeken şey- sahneye çıkan herkesin istisnasız öz güveni idi. Yani sahneye çıkan kimse etkinliğin dinamikliğini bozmadı aksine yukarı çekti.

Yerinde ve dozunda espriler, kendinden emin anlatılar ve sunumlar gerçekten dört dörtlüktü. ''E 2 puanı nerden kırdın?'' diye sorarsanız da; Apple'ın Apple Tv de dahil birkaç şey daha tanıtmasını bekliyorduk. O yüzden bir puanı kırdım. Diğer puanı da özel olarak takip ettiğim Watch OS 2'nin sunumunda Kevin Lynch'in tutumundan kırdım. Adam o kadar hızlı ve donuk anlattı ki, demo olayına geçip saatin yeni özelliklerini göstermese şu haber 1-2 satır olabilirdi. Neyse ki Craig Federighi gibi bir faktör vardı.

Sonuç olarak son derece başarılı bir etkinlikti. Bakalım bundan sonraki etkinlikler nasıl geçecek? 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0