Xiaomi MiBand İncelemesi

4
1
0
0
0
​Günümüzde parlamaya yeni yeni başlayan bir teknolojik alet akıllı saat ve bileklikler. Bizde modaya uyalım dedik ve tercihimizi yine bir fiyat performans statüsüne koyduğumuz MiBand'ten yana kullandık.
Günümüzde parlamaya yeni yeni başlayan bir teknolojik alet akıllı saat ve bileklikler. Bizde modaya uyalım dedik ve tercihimizi yine bir fiyat performans statüsüne koyduğumuz MiBand'ten yana kullandık.
 

 Akıllı Bileklikler Ne İşe Yarar

Akıllı bileklikler en başta fitness takibi yapılmak için üretildi. Öncüleri ise Nike ve Fitbit gibi markalardı. Amaçları ise kardiyo gibi çalışmaları mobil cihazlar üzerinden takip etmeyi kolaylaşıtırmaktı. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bir sonuç verirler sapma oranları nedir ama biz millet olarak “lan oğlum bak yürümüyon bunu sallıyon artıyo işte hehe” desekte ortalama olarak doğru sonuç verdiğini kabul etmek gerek.
 

 UYUMLULUK

Öncelikle Xiaomi dünyanın en büyük üçüncü (Çinde ise birinci konumda) Android telefon üreticisi konumunda. Hal böyle olunca bu bilekliğin (maalesef) iOS ve Windows Phone uyumlu olmasını beklemek biraz yanlış olur. Hatta Xiaomi biraz işi abartıp bileklik sadece benim cihazlarımla uyumlu dese de “XDA” yazarları bizler için uygulamayı 4.4 üzeri tüm android cihazlara getirmiş. Hatta öyle ki üstadlar normalde olmayan bildirim fonksiyonunu da bu uygulamayla cihaza entegre etmişler.


 

 TASARIM

Sade ve özensizce bir kutu yapan iki firma biliyorsak biri “Amazon” diğeri ise “Xiaomi”. Adamlar bizim kutuyla işimiz olmaz içindekini satıyoruz kutuyu değil edasındalar.

Kutuyu açınca öyle karşınıza çıkan şey bir teknolojiden daha çok bir bijuteri ürünü aksesuar gibi duruyor. Bu aslında çok iyi bir neden çünkü görselliğe teknoloji eklenmiş. Xiaomi MiBand'i kutusundan çıkarıp bileğinize taktığınızda herşey başlıyor işte. Kolunuzda sıradan gümüş ve siyah renklerinde bir standart bileklik varmış gibi bir duruşu var. Ülkemizde satılan benzer rakiplerine kıyasla (Turkcell T-Fit, Sony Smartband ve Samsung Gear Fit) hem daha ucuz ve itiraf etmeliyiz ki görüntü olarakta kesinlikle daha güzel. Burada Jawbone, Nike ve Misfit gibi cihazları yazmamamın sebebi onların bir telefon üreticisi tarafından üretilmemesiydi bu sebeple kıyaslamaya dahil etmedik.) Gümüş renkli plaka üzerinde çok renkli ledler var. Ledler yanınca kesinlikle daha şık göründüğünü söylemeliyim.

Çok hafif ve su geçirmez bir cihaz olan MiBand otg benzeri bir kabloya takılarak şarj oluyor ve bilekliğin renklerini de değiştirmeniz mümkün. Kutudan siyah olarak çıkan bileklik hoş ama gök mavisi renkli kayışı takınca daha da güzel oldu diyebiliriz. Bilekliğin bir halkadan geçip sonra klipslenmesi ise iyi bir ayrıntı olmuş çünkü klips açılsa bile o halka sayesinde bileklik açılıp düşmüyor.

 

 KURULUMU

Kutudan çıkardık abi biz bu zımbırtıyı nasıl çalıştıracağız dediğinizi duyar gibiyim. Kutudan çıkardığınızda bir kez şarj edin bu sayede cihazınızı aktifleştirmiş olacaksınız. Bu sırada herşeyden evvel Xiaomi'nin internet sitesine gidin ve bir üyelik alın. Siteden alın diyorum çünkü programın o kısmı internet sitesi açarak geldiğinden Çince. Eğer Çince'nize güveniyorsanız zor yoluda seçebilirsiniz.Ardından buradan size verdiğimiz programı telefonunuza kurun. Bluetooth açın ve programınıza girin. Telefon numaranızla aldığınız üyeliğiniz ile giriş yapın. “Pair” diye bir bölüm gelecek burada. Akıllı bilekliğinizi bulduktan sonra sizden mavi ledler yanınca gümüş panele dokunmanızı isteyecek dokunduktan sonra kendi profilinizi oluşturuyorsunuz ve şimdi herşey tamam zaman keyif zamanı.
 

 MiBand ile Neler Yapabilirsiniz

Xiaomi MiBand normal uygulaması size alarm, pedometre, yakılan kalori ve uyku süresi hesaplama (bunu nasıl hesaplıyor akselometre ve g sensör ile olabilir emin değiliz) gibi özellikler sunuyor. Ekstra olarak sunduğu ise WeChat (Çin'in en büyük sosyal ağı olduğu için bizce) bildirimlerini size bildiriyor. Aynı zamanda gelen aramalara minimum 3 saniye içinde cevap vermezseniz titreşimle sizi uyarıyor. Ayrıca eğer bir Xiaomi cihazı kullanıyorsanız bileklik taktığınız sürece ekran kilidi açmayacaksınız. Çünkü buna gerek kalmayacak. Ayrıca cihazınızın şarj yüzdesini buradan görebiliyorsunuz. Ayrıca bir adım hedefi belirliyorsunuz ve o hedefe ulaşınca bir kutlama edasıyla ledler yanıp titriyor.(Kamu spotunda diyor ya on bin adım atın günlük diye şimdi öğreneceğiz kim atıyor o kadar.)

Ekstralarıyla değiştirilmiş şuanda bizim kullandığımız uygulamada ise ekstra olarak size anlık bildirim sunuyor. Bildirimlerin hangi uygulamadan geleceğini, gelmesini istediğiniz zaman aralığını, bildirim rengini, titreşim sayısını ve anlık bildirim özelliği eklenmiş. Ayrıca sadece Xiaomi cihazlarında olan akıllı ekran kilidi özelliği Android Lollipop ile her cihaza getirilmiş. Fitness Center sekmesi içinde mekik ve ip atlama sayılarını hesaplama modlarıda var. Son güncelleme ile koşu yardımcısı gelmiş fakat bunu sadece Çinde kullanabiliyormuşuz. Koşu yardımcısı gps kullanarak sizi izliyor ve daha kesin sonuçlar alırken nerelerde koştuğunuzu ne kadar koştuğunuzu net olarak hesaplayabiliyor. Ayrıca cihaz yazılımını ve telefonunuzdaki uygulamayı güncelleyebiliyorsunuz.

Bu cihazı kullanırken sürekli bluetoothunuz açık tutmak zorunda değilsiniz. Tabiki o zaman bildirim alamayacaksınız ama hala adım saymaya devam edece ve eğer alarm kurmuşsanız cihazınız zamanı gelince titreyecektir.Bu sayede hem telefon hemde bilekliğinizin bataryası daha uzun gidecektir. Gerçi bildirimlerinizi alarak kullansanız bile bir haftada sadece %25 şarjı gidiyor bilekliğin. Küçük bir matematik hesabıyla bu bileklik size yaklaşık bir ay kadar batarya ömrü sunuyor. IP67 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklı bir yapısı var. (Denedik su geçirmiyormuş cidden)


 

 Neden MiBand

Diğer akıllı bilekliklerden ne farkı var da bunu seçtik çünkü diğer rakiplerine göre daha güzel ve gerçekten fiyat olarak çok alt seviyelerde. Yaklaşık 30$ gibi bir fiyata hem bilekliği hemde farklı renk bir kayışı almanız mümkün. (Tabiki bu fiyat Çin'de geçerli maalesef burada biraz daha pahalı) En hızlı geliştirilen uygulamaya sahip. Uygulama her güncellemede bir spor dalını daha fitness center'a ekleyecek. Arama cevaplama, müzik değiştirme ve durdurma gibi özelliklerinde gelmesi bekleniyor çünkü cihaz buna müsait. Üst taraftaki gümüş renkli yer dokunmanızı algılıyor. Örneğin alarm kurduğunuz ve alarmınız çalıyor ve bileklik titriyor. İki kez bilekliğe dokunduğunuzda alarm duruyor. Çok geliştirmeye açık bir cihaz ve (bir Türk tabiriyle) önü çok açık.
 

 Kimler Tercih Edebilir

Fitness sporuyla uğraşanlar ve koşanlar için çok iyi bir aksesuar. Aslında böyle sınırlandırmak yanlış olur. Bu bilekliği her spor dalı ile uğraşanlar almalı. Bir kalori takip uygulaması ile daha da iyi sonuç vereceği aşikar yani sağlıklı yaşamaya özen gösterenler içinde bu bileklik ideal diyebiliriz.

Ve unutmadan kesinlikle teknoloji tutkunu olupta bu tarz şeyleri ilk defa tecrübe edecek olan arkadaşlarıma öneriyorum. Çünkü fiyatına göre sunduğu özellikler ve gelişmeye açık olması en büyük faktör. Bu tarz cihazları denemek ve tecrübe etmek istiyorsanız bu bileklik sizin için biçilmez kaftan.

Orijinal uygulamayı ve modifiye edilmiş uygulamaları buradan indirebilirsiniz.


Xiaomi MiBand Normal Uygulama

Xiaomi MiBand Modifiyeli Uygulama
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0