Xiaomi Piston 3 Kulaklık İncelemesi

2
0
0
0
0
Çin'in en tanınmış telefon üreticilerinden Xiaomi'nin yeni kulaklığı Piston 3'ü inceliyoruz

Xiaomi, Piston 2 kulaklığını uygun fiyatta tutmasına rağmen malzeme ve ses kalitesinde üst düzey kulaklıklarla yarışacak seviyede tutmuştu. Piston 2'yi yaklaşık 8 ay önce incelemiştik. Buradan incelemeye ulaşabilirsiniz.

Xiaomi, Piston 2'yi tasarımsal ve donanımsal anlamda güncelledi ve Piston 3'ü bizlere sundu. Şekil itibariyle çok değişen kulaklıkta en çok gelişen şey tabiki kalite.


 

 Tasarım : Daha sade, daha konforlu

Öncelikle kutudan başlayalım. Kutu tasarımı değişmemiş. iMore Design yine harika bir iş çıkarmış diyebiliriz. Kutu tasarımı eski modele göre biraz küçülmüş, görüntü olarak daha sade bir tasarıma sahip artık. Bu tasarım değişikliği kulaklığın daha elit gözükmesini sağlamış. Bir önceki modelde kutu tasarımı aynı şıklıkta olmasına rağmen kulaklığı yerinden çıkardıktan sonra yerine sarmak resmen deveye hendek atlatmak kadar zordu. Şimdi sarımda ve kutu tasarımında Apple EarPod tarzını örnek almışlar. Kutuda eksik olan yakaya takmak için mandal bu modelde yer almıyor.Gelelim kulaklığın tasarımına. Kulak eski modele göre kesinlikle daha rahat. Hemen hemen aynı ağırlıklara sahip olsalarda içeri doğru verilen kıvrım kulaklığın kulağınızdan düşmesini imkansız hale getiriyor. Kulaklığın silikonları ise bir önceki model gibi 3 çeşit. S, M ve L olarak kutunun içerisinde sıralanmış. Eski sürümde olan soyulma sorunu bu kulaklıkta olmayacaktır çünkü malzeme kalitesi gerçekten çok fark etmiş. Klasik mermi tasarımının etkileri görülsede tasarım artık köşeli. Önceden iki kulaklığın bitiminde olan mikrofon ve butonlar sağ kulaklığın kablosuna alınmış. Bu size dezavantaj gibi gelsede aslında ağırlığın dengelenmesi sayesinde hiç hissedilmiyor ve mikrofon size daha yakın olduğundan sesinizi karşıdaki daha rahat duyabiliyor. Kablonun uzunluğu da 15 cm uzamış.


 

 Ses Kalitesi : Artırılmış Bass Kalitesi


Eski sürüme göre konuşmak gerekirse artan 1 desibeli fark etmeniz pekte mümkün olmayabilir. Fakat iki katına çıkarılmış direnç (32 ohm) bass kalitesinde belirgin bir değişiklik yapmış. Artık bassı hissettiğiniz uzun sürelerde arkadan gelen müziğin sesi kısılmıyor. Açıkca söylemek gerekirse bu fiyat aralığında bu kadar kaliteli bir bass duymamıştık. Sesin temizliği ise cabası. Eski sürüme göre yine kıyaslarsak ses artık daha temiz ve daha kusursuz geliyor. Equalizer ayarlarının tümünü size hissettiren ve tümünü size kusursuzca yansıtan bir kulaklık. Yüksek sesli müziklerde de hiçbir şekilde çızırtı ve bulanıklıkla karşılamadık.Filmlerde ise aksiyon sahneleri sanki bu kulaklık için özel yapılmış. Her türlü efekt, silah sesi ve kavga dövüşte duyduğunuz yumruk sesleri net olarak yansıtılıyor. Bir dezanvantajı var ki o da çok yükses ses seven bass sevmeyen biri için bu kulaklığı almak gereksiz olabilir. Onun için bir kulaklık tavsiye etmek gerekirse OnePlus Silver Bullet bizim önerimiz.


 

 Sonuç ve Kimler Almalı ?


Yazının başından beri söylediğim tek şey vardı ki o da BASS. Bu kulaklık inanın bana kusursuz bir bass'a sahip. Kulaklığın seside oldukça temiz. Her türlü müzik için uygun. Bu kulaklığı uygun fiyata kaliteli kulaklık isteyenler için tavsiye edebiliriz. Eğer bir Piston 2'niz varsa yüksetmeye değer mi diye soracaksınız. Açıkcası yükseltmenize gerek yok. Stock cihazlarda iki kulaklık arasında fark anlaşılmıyor. Bizim fikrimiz daha Piston serisi ile tanışmayanların Piston 3 alması mantıklı olur. Fakat Piston 2'den rahatsız olanlar (ağırlık olarak) bu kulaklıkta aradıkları rahatı bulacaklardır. Kalite farkıda ortada fakat ses kalitesi konusunda sadece basslar fark etmiş. Desibel sadece 1 derece arttı. Fakat 2 katına çıkan direnç değeri onu eskisine nazaran çok daha iyi bir kulaklık yapıyor.Not : Biz kulaklıkları incelerken mobil cihazlarda driver kullanarak ve kullanmadan inceliyoruz. Kullandığımız driver belki çoğunuzun telefonunda mevcut. Viper4Android. Bu driver sayesinde iki kulaklığın arasındaki farkı ve kulaklıkların sınırını anlamak daha kolay olmakla beraber müzikten daha çok tat alıyoruz.

Bu kulaklığı ülkemizde satan firmalardan birine buradan ulaşabilirsiniz.
 

 Kulaklığın Rakamsal Değerleri


Renk : Siyah ve Metalik
Frekans Değeri : 20kHz – 20KHz
Direnç : 32 Ohm
Hassaslık : 5 mW
Ağırlık : 14 Gram
Kablo Uzunluğu : 1.25m

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0