Yeni Akıllı Saatlerle Birlikte Neler Değişecek?

0
0
0
0
0
Akıllı saatleri uzun süredir konuşuyoruz ancak halen daha hayatımızın önemli bir parçası olabilmiş değiller. Peki yeni akılllı saatler akıllı saat dünyasında neleri değiştirecek?
2013 yılından beri akıllı telefon üreticilerinin hayatımıza dahil etmeye çalıştığı akıllı saatler halen daha günlük hayatımıza tam anlamıyla girmeyi başaramadı. Şu ana kadar en başarılı satış rakamlarını yakalayan akıllı saatler Moto 360, Samsung Gear S2 ve Apple Watch olmasına rağmen saatlerin kullanım oranları oldukça düşük.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre merak edip akıllı saat ya da akıllı bileklik alan kullanıcıların %70’i bir süre sonra bu ürünlerden vazgeçerek çekmecelerine kaldırıyor. Akıllı saat sahibi olup neredeyse hiçbir işlevini kullanmadan sadece aldığı için kullanmaya çalışan kitle de bir hayli fazla. Peki neden bu kadar üzerinde durulmasına rağmen akıllı saatler hayatımızın bir parçası olamadı? Yeni tanıtılacak olan akıllı saatler neyi değiştirecek?Akıllı saatleri başta tasarımları yüzünden sevmedik. Saat değil adeta farklı bir cisim gibi kolumuzda sırıttılar. İlk başta akıllı saat üreten şirketler insanların saatleri saati öğrenmekten daha çok akesuar olarak kullandığını anlamak istemedi ya da en azından o günün koşulları şık bir akıllı saat yapmak için yeterli değildi. Daha sonra geliştirilen tasarımlarla Moto 360 gibi şık akıllı saatler ortaya çıktı derken diğer akıllı saatlerle birlikte tasarım problemi ortadan kalktı.

Tasarımı hallettikten sonra saatlerin temel amacının saate bakmak olduğunu hatırladık, ama akıllı saatimizden bir günün sonunda şarjı bittiği için saati öğrenemiyorduk. Prize bağlayacağımız bir cihaz daha!

Akıllı saatlerin sunduğu özelliklere gelecek olursak temel olarak akıllı saatler gelen aramayı kabul etmenizi ya da reddetmenizi sağlıyor, alarm kuruyor, mesaj ve bildirimleri gösteriyor, basit oyunlar oynamanızı sağlıyor, tamamen beyaz ekranla el feneri işlevi görüyordu. Bunları sadece kolumuzdaki bir saatten yapabilmek bize cezbedici gelse de, telefondan bu fonksiyonları daha detaylı kullanabilmek varken bu özelliklerin ciddi fiyatları hakkettiğini düşünmedik. Geriye akıllı saatlerin artısı olarak uyku takibi, nabızölçer, adımsayar ve kalori takibi gibi sağlıkla ilgili özellikleri bizi cezbetti. Ama sırf bu özellikler için akıllı saat almamıza gerek yoktu, zaten akıllı bileklikler bu işlevi daha uygun fiyat ve daha yüksek batarya ömrüyle yerine getirebiliyordu.


 

 Yeni Apple Watch ve Gear S3 Bizi Kararlarımızdan Döndürecek!

Bir süredir akıllı saat pazarındaki bu durumu gözlemleyen iki dev şirket Apple ve Samsung ortaya çıkan bilgilere göre akıllı saatlere çok daha farklı bir boyut kazandırarak bizim günlük kişisel asistanımız haline getiriyorlar.

Artık arama, mesajlar, bildirimler ve galeri gibi çeşitli fonksiyonlar yazılımsal geliştirmelerle çok daha iyileştirilerek telefona ihtiyaç duymadan akıllı saatlerde detaylı bir şekilde bu fonksiyonları kullanabilmemizi sağlayacak. Çeşitli bilgi servisleri daha güçlü çalışacak ve saatimiz sadece telefonumuzla değil, tüm elektronik cihazlarımızla bağlantı halinde olacak.

Ayrıca akıllı saatlerin ömrü de uzayacak. Akıllı saatlerde OLED ekranların tercih edilecek olmasıyla ekranlar çok daha az enerji tüketecek ve küçük boyutlara daha büyük kapasiteli bataryalar sığdırılacak. Böylelikle yeni akıllı saatlerin bataryası emektar saatler gibi olmasa da çok daha uzun süreli dayanabilecek. Sağlık konusunda yapılacak olan geliştirmelerle de artık akıllı saatler çok daha doğru nabız ve kalori bilgisi verebilecek, üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan tüm sağlık takibinizi akıllı saat üzerinden yapabilmenize imkan tanıyacak. Özellikle kilo verme hedefi olanlar için bu süreçte en iyi akıllı saatler yol gösterecek.

Tüm bu geliştirmelerin karşımıza çıkacağı yeni akıllı saatlerin tanıtım tarihi ise oldukça yakın. Samsung Gear S3’ün Ağustos ayında Galaxy Note 7 ile beraber, Apple Watch 2’nin ise Eylül ayında iPhone 7 ile beraber tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Android Wear ile çalışan akıllı saatlerle ilgili yeni bir haber ise henüz bulunmuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0