• Anasayfa
  • Uzay
  • Göktürk-1 Uydusunun Bu Kadar Geç Fırlatılmasının Sebebi Ne?

Göktürk-1 Uydusunun Bu Kadar Geç Fırlatılmasının Sebebi Ne?

1
1
0
0
0
Göktürk-1 Uydusunun Bu Kadar Geç Fırlatılmasının Sebebi Ne?
Göktürk-2 uydusu 2012 yılında Çin’den fırlatılmışken, bu uydudan daha önce fırlatılması gereken Göktürk-1, neden yıllar sonra fırlatıldı?

Göktürk-1 projesi, Milli Savunma Bakanlığı ve Telespazio şirketi arasında, 2009 yılında yapılan anlaşma ile başlamıştı. Uydunun en büyük amacı ise herhangi bir kısıtlamaya uğramadan Dünya üzerindeki her bölgeden askeri istihbarat sağlamak için yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde etmekti. Fakat yüksek çözünürlüklü fotoğrafların elde edilmesini sağlayan kamera sistemi ve kritik elekto-optik bölümlerinden bazılarını tedarik eden İsrail’in bu konuda elini biraz yavaş tuttuğu söyleniyor. Hatta İsrail’in, ‘Türkiye, böyle bir teknolojik güce sahip olmamalı’ diyerek Telespazio’nun hissedarı olan Fransız Thales şirketine baskı kurduğu iddia ediliyor.

Bunun dışında İsrail, Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinden geçtiğinde görüntü almamasını istedi. Türk yetkililer ise bu isteğe karşılık vermedi ve görüntülerde kısıtlama olmamasının garantisini istedi. Aksi taktirde yapılması gereken para ödemesinin gerçekleştirilmeyeceği belirtildi. Thales, Türkiye’nin bu talebini reddedince bizim tarafımızdan yapılması gereken ödemeler durduruldu.

Bu gelişmeler yaşandıktan sonra yazılımları ve donanımları Türk mühendislere ait olan Göktürk-2 uydusu, 2012 yılında Çin’den fırlatıldı. Fransız şirket Thales ise geri adım atarak görüntü kısıtlamasının olmayacağının garantisini vererek Türkiye’nin şartlarını kabul etti ve geç de olsa Göktürk-1’in fırlatılmasını sağladı.

Kaynak : http://www.ensonhaber.com/gokturk-1-uydusu-neden-gec-firlatildi-2016-12-06.html
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0