• Anasayfa
  • İnternet
  • Google'dan Kurumsal Müşterileri Yakından İlgilendiren Açık

Google, 2005 Yılından Beri Müşterilerinin Şifrelerini Metin Belgesi Olarak Saklamış

41
10
3
0
0
Google'ın kurumsal müşteriler için oluşturulmuş olan ve sadece G Suite hesabı olan müşterilerin erişebildiği Google Apps platformunda, kullanıcıların şifrelerinin basit bir metin belgesi halinde saklandığı ortaya çıktı. Google tarafından yapılan açıklamalarda bu soruna uygulamaların özelleştirilmesinden kaynaklanan bir hatanın neden olduğu ve sorunun giderildiği belirtildi.

Daha öncelerden Facebook'un milyonlarca kullanıcının şifrelerini basit bir metin belgesi olarak sakladığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu olay büyük ses getirmişti. Bu kez de benzer bir sorunla Google gündeme geldi. Google'ın resmi blog sayfalarından yapılan açıklamalara göre, Google Apps kullanıcılarının şifrelerinin 2005 yılından beri metin belgesi olarak saklandığı ancak bunun bir hata sonucunda meydana geldiği ve hiçbir kullanıcının bu durumdan etkilenmediği belirtildi.

Google Apps platformu normal kullanıcıları çok da etkilemiyor diyebiliriz. G Suite hesabı olan şirket yöneticileri tarafından erişilebilen Google Apps platformunda böyle bir sorunun yaşanmasının altında yatan sebebin, uygulamaların şirketler için özelleştirilebiliyor olması olarak açıklayan Google, yaşanan bu durumdan etkilenen kimsenin olmadığının da altını çizdi. Ayrıca yapılan açıklamalarda bu durumdan etkilenebilecek olan kullanıcıların bilgilendirildiği, konuyla ilgili olarak şifrelerinin değiştirilmesinin istendiği ve gerekli durumlarda Google Apps yöneticilerine ulaşabilecekleri de belirtildi.

Yaşanan bu güvenlik açığının en azından sadece Google sunucuları üzerinde kalması olayın daha geniş çapta bir soruna yol açmadan çözülmesini sağladı. Şayet kullanıcıların şifreleri bir şekilde Google sunucularından alınsaydı hem Google'ın hem de kurumsal müşterilerin başı daha çok ağrıyacaktı. 

Google, açıklamaların devamında müşterilerinin rahat olması gerektiğini belirterek sorunun çözüldüğünü belirtti. Müşterilerinin memnuniyetleri için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Google, yaşanan olayla ilgili olarak müşterilerinden özür diledi.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/5/21/18634842/google-passwords-plain-text-g-suite-fourteen-years
41
10
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
41
10
3
0
0