Google: Avrupa Birliği'nin Cezasından Sonra Android Artık Ücretli Olabilir

228
41
33
16
16
Avrupa Birliği, Android işletim sistemini tekelleştirerek, piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı iddiasıyla 4.3 milyar euro tutarında bir ceza kesti. Anlaşılan bu olayın yankıları çok büyük olacak.

Android cihazlarda gömülü olarak gelen çeşitli araçlar (Gmail, Google Search, Hangouts vb.) Google'a pahalıya patladı. Avrupa Birliği, haksız kazanç elde etmekle ve piyasa hakimiyetini lehine kullanmakla suçladığı Google'a tam 4.3 milyar euro'luk rekor bir ceza kesti.

Temelde rakiplerinin gelişimini engellediği ve diğer arama motorlarının 'inovatif' davranmasının önünü tıkadığı gerekçesiyle kesilen cezaya Google cephesinden ilk tepki geldi.

“Android herkes için daha fazla seçenek yarattı, daha az değil. Güçlü bir ekosistem, hızlı inovasyon ve daha düşük fiyatlar yoğun rekabetin ayırt edici özellikleridir. Komisyon’un kararını temyize götüreceğiz.”

Google, açıklamalarının bu aşamasından sonrasında adeta üstü kapalı bir tehdit savurdu ve şunları söyledi:

"Telefon üreticileri ve operatörler yazılımlarımızı telefonlarına koymak zorunda olmazlarsa, bu Android ekosistemine zarar verir. Android'in şu an tüm iş modeli bu yazılımları bünyesinde barındırmasındadır. Eğer buna engel olunursa, dengeler alt üst olur."

Google'ın 'gerekirse Andorid'den para alırız' demeye getirdiğini anlamak için çok zeki olmaya gerek yok. Maalesef bu önümüzdeki dönemde daha pahalı Android telefonlar göreceğimizin habercisi. Bakalım temyiz süreci nasıl sonlanacak.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/7/18/17585396/google-android-eu-fine-response
228
41
33
16
16
Emoji İle Tepki Ver
228
41
33
16
16